ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

5 nowych trendów technologicznych

Podziel się

Firma analityczna Gartner przedstawiła 5 nowych trendów technologicznych, które mają istotnie wpływać na konstruowanie rozwiązań biznesowych. Są wśród nich tzw. kompozytowe firmy, formatywna AI i cyfrowy bliźniak człowieka.

Jak czytamy na stronie Fundacji Platforma Przyszłości eksperci prognozują, że ważnym wyzwaniem będzie odchodzenie od krzemu i tworzenie wydajniejszych procesorów opartych o inne materiały.

W nowym Hype Cycle, czyli opracowaniu określającym moment rozwojowy i potencjał nowych technologii, Gartner wyróżnił 5 premierowych trendów. Pierwszy to „kompozytowe” firmy, czyli przedsiębiorstwa, które dzięki swojej modułowej strukturze są w stanie dobrze reagować na nieoczekiwane zdarzenia (takie jak pandemia). Według analityków, nadchodzi czas firm „kompozytowych”, zwinnie realizujących projekty. Organizacje budowane w taki sposób muszą koncentrować się na 4 aspektach: modułowości, wydajności, ustawicznym doskonaleniu i wprowadzaniu innowacji.

Algorytmy, AI i digital twin

Kolejny trend wiąże się ze sztuczną inteligencją i blockchainem – to zaufanie algorytmiczne, które polega na powierzaniu systemom procesu uwierzytelniania i weryfikowania danych. Dalej, formatywna SI dostosowująca się do zmiennych warunków i tworząca nowe modele rozwiązywania problemów. Gartner podkreśla również potencjał cyfrowych bliźniąt ludzi, wykorzystujących dwukierunkowe interfejsy mózg-komputer np. do monitorowania i stymulowania elektrycznej aktywności mózgu. W przemyśle tak rozwinięty model digital twin może posłużyć budowie zaawansowanych egzoszkieletów – urządzenia dopasowywałyby się do noszących je osób.

Zgodnie z prawem Gordona Moore’a (jednego z założycieli Intela), optymalna liczba tranzystorów w układzie scalonym podwaja się co dwa lata. Według specjalistów, oznacza to potrzebę szukania alternatywy dla krzemu, która sprosta obsłudze najnowszych technologii. 

Spojrzenie Deloitte’a

Trendom technologicznym przyglądają się również specjaliści firmy Deloitte, których zdaniem, jednym z kluczowych kierunków w nadchodzącej przyszłości będzie budowanie zaufania do technologii i dostawców (np. do chmury, o czym mówili prelegenci ITM_talks). 

Źródło: Platforma Przemysłu Przyszłości

Szczegółowe opracowanie na: https://przemyslprzyszlosci.gov.pl/gartner-zapowiada-kompozytowe-firmy/