ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Biznes, technologia i nauka na ROBO CHALLENGE 2025

Podziel się

Te trzy komponenty są osią ROBO CHALLENGE - inicjatywy, która od kilku lat jest wielowymiarową platformą łączącą firmy integratorskie, uczelnie techniczne, przedstawicieli firm produkcyjnych i producentów robotów oraz dostawców automatyki. Targi ITM INDUSTRY EUROPE są partnerem tego przedsięwzięcia. Tegoroczna edycja odbyła się 5-6 marca 2025 r. w gościnnych przestrzeniach nowej siedziby firmy FANUC POLSKA. Jak ocenił jej prezes Jędrzej Kowalczyk: - Dzisiaj jak ktoś jest robotykiem z doświadczeniem to o pracę nie musi się martwić.

ROBO CHALLENGE to inicjatywa, która powstała cztery lata temu i ma na celu promocję szeroko pojętej automatyki i robotyki przemysłowej.

Scalone światy

-Brakowało takiego miejsca gdzie jednocześnie spotyka się biznes, technologia i nauka, miejsca gdzie te światy byłyby scalane w sposób aktywny. Te środowiska w kwestii robotyzacji i automatyzacji powinny ze sobą ściśle współpracować.  Niedawno przeprowadziliśmy ankietę wśród studentów na wybranych uczelniach w Polsce. Jej wyniki nas zaskoczyły, ponieważ wynikało z nich, że ci młodzi ludzie nawet ci najzdolniejsi nie wiedzą jak mają się odnaleźć na rynku pracy. Pokazuje to jak duża lekcja do odrobienia leży po stronie pracodawców - firm produkcyjnych. Oni nie widzą często konieczności edukacji tych młodych osób. A druga strona nie ma odwagi żeby z taką ofertą wyjść do rynku pracy. Młodzi szukają nie tylko korzyści finansowych ale też możliwości rozwoju, mentoringu i dostępu do technologii. – mówił Maciej Ratajczak, organizator ROBO CHALLENGE.

 

Jak podnoszono to właśnie ROBO CHALLENGE umożliwia spotkanie tych różnych światów i konfrontację oczekiwań oraz rozwiązań realnych problemów.

- Tworząc ROBO CHALLENGE zależało nam aby pasjonaci robotyki mieli swoje święto. Tutaj muszą użyć swojej całej wiedzy, ale też muszą ją często pogłębić. Zadania staramy się budować w oparciu o najnowsze technologie i rozwiązania i o zmieniające się ciągle normy. Nadal niestety w naszym kraju lekceważy się kwestie przepisów. A konsekwencje może ponieść zarówno inwestor jak i firmy wdrażające. Tutaj odpowiadamy na wiele pytań i na stanowiskach i w panelach dyskusyjnych. Jednym z zadań ROBO CHALLENGE jest edukacja firm integratorskich, jak mają postępować w projektach. Wiele firm jest świetnie przygotowanych technologicznie ale niekoniecznie biznesowo. Dlatego tutaj edukujemy tez przyszłych robotyków na temat charakteru tej pracy. Widzimy powrót zainteresowania tym kierunkiem na uczelniach wyższych. Dzisiaj jak ktoś jest robotykiem z doświadczeniem to o pracę nie musi się martwić. To dlatego drugi dzień ROBO CHALLENGE poświęcamy edukacji. Co ważne partnerują nam duże firmy przemysłowe, które tutaj także przekazują swoją wiedzę. Często też tutaj rozwiązujemy ich realne problemy. Po ostatnim ROBO CHALLENGE kilka osób tutaj od razu znalazło pracę. Zarówno u integratorów jak w firmach partnerujących. – konkludował Jędrzej Kowalczyk, prezes FANUC POLSKA.

Stoisko na ITM INDUSTRY EUOROPE dla zwycięskiej drużyny

W ramach tegorocznej przestrzeni ROBO CHALLENGE powstało dwadzieścia stanowisk. W zawodach brało udział siedem drużyn z uczelni oraz sześć zespołów reprezentujących integratorów.

 Rywalizowali oni na 20 specjalnie przygotowanych aplikacjach konkursowych. Każda z nich odzwierciedlała inny, istotny z punktu widzenia przemysłu proces produkcyjny występujący w firmach różnych branż.

- Uczestnicy mierzyli się z zadaniami odzwierciedlającymi realne problemy produkcyjne, często inspirowane wyzwaniami zgłaszanymi przez firmy partnerskie. – przekonywała Dobromira Włodarska z robotycy.com.

Zwycięską drużyną w kategorii Integratorzy okazali się integratorzy z ARM ROBOTICS. Fundatorem jednej z nagród dla laureata były targi ITM INDUSTRY EUROPE. Zawodnicy  w składzie: Dawid Ciszewski, Daniel Skrzypczyński i Paweł Bysiewicz otrzymali z rąk Anny Lemańskiej – Kramer , dyrektor targów ITM, specjalny voucher uprawniający do zabudowy wystawienniczej podczas najbliższej edycji targów (3-6.06.2025).

 Miejsce drugie w tej kategorii  zajęła firma dla PROCOM SYSTEM S.A., zaś trzecie miejsce firma KISIELEWSKI Company.

W kategorii wyższych uczelni technicznych zwyciężył zespół AGH University of Krakow. Miejsce drugie zajęła Politechnika Krakowska im. Tadeusza Kościuszki, a miejsce trzecie Politechnika Opolska.

W trakcie wydarzenia odbywała się konferencja podczas której omówione zostały ważne i aktualne dla branży tematy takie jak IA w przemyśle, przygotowanie firmy do robotyzacji oraz realne potrzeby zakładów produkcyjnych VS. Technologia. Poruszone zostały też bardzo aktualne i ważne tematy związane z biznesowymi aspektem automatyzacji przedsiębiorstw produkcyjnych, zjawisku długu technologicznego czy doskonałości produkcyjnej

 

Wielowymiarowa platforma: Zawody i konferencja

Jak zapewniali organizatorzy zadania w zawodach odpowiadały najwyższym standardom w przemyśle.

- Dla mnie najważniejszym aspektem tego wydarzenia jest praca na prawdziwych  urządzeniach udostępnionych osobom, które są z uczelni. Jednocześnie integratorzy pokazują jak mistrzowsko rozwiązują swoje codzienne problemy. To nie jest udawany konkurs  ale rozwiązywanie konkretnych zadań opartych na problemach wyjętych żywcem z fabryk. Obojętnie czy ktoś bierze udział w ROBO CHALLENGE jako zawodnik czy uczestnik to każdy wyniesie stąd inną wartość i może się zainspirować. Staramy się stworzyć wielowymiarową platformę. Nie tylko zawody i nie tylko konferencja. Potencjalni pracodawcy również patrzą na to jaką korzyść mogą uzyskać uczestnicząc w ROBO CHALLENGE. Dlatego te zadania są tak przygotowywane aby pracować na realnych problemach fabryk. Tutaj ważne jest sieciowanie ludzi i nawiązywania kontaktów. Jak ktoś po ROBO CHALLENGE będzie miał konkretny problem w fabryce to będzie wiedział do kogo się zwrócić o pomoc. –dodała Dobromira Włodarska.

 Ważnym aspektem ROBO CHALLENGE były towarzyszące wydarzeniu panele dyskusyjne. W pierwszym dniu dyskutowano o trendach oraz kondycji robotyki w Polsce, zastanawiano się jak przygotować się do robotyzacji, wskazywano także na biznesowe aspekty automatyzacji przedsiębiorstwa produkcyjnego,. Pierwszy dzień zakończyła debata pt.: „Realne potrzeby zakładów produkcyjnych VS. Technologia”. Drugi dzień ROBO CHALLENGE poświęcono edukacji. Panele otworzył temat: „Inżynier – najbardziej poszukiwany zawód na rynku pracy”.

Z okazji tak specjalistycznego spotkania skorzystało ponad 300 gości z całej Polski. Oprócz przedstawicieli biznesu były również delegacje lokalnych szkół technicznych, między innymi z Łodzi, Krakowa oraz Ostrowa Wielkopolskiego, a także instytucji związanych z szeroko pojętą technologią.

Więcej na: www.robochallenge.pl