ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Człowiek, który uratował Teslę prelegentem Kongresu Industry Next!

Podziel się

Adam Drewniany, legenda Doliny Krzemowej będzie jednym z prelegentów Kongresu Industry Next. To dzięki jego wizjonerskiej kalkulacji Elon Musk wyszedł z trudnych sytuacji obronną ręką. Prosto ze Stanów Zjednoczonych przyjedzie do Poznania żeby powiedzieć o swoich bogatych doświadczeniach i przekonać, że automatyzacja i robotyzacja mogą uratować firmy przed kryzysem.

To właśnie dzięki kalkulacji Adama Drewnianego i szybkim decyzjom udało się uratować Model S. To z kolei pozwoliło na wznowienie produkcji i w zaplanowanym terminie. Spotkało się to z uznaniem dla jego asertywności przez Elona Muska i jego bliskich współpracowników – kiedy jeden z nich postanowił odejść z Tesli i założyć największą w Europie fabrykę litowo-jonowych baterii, Adam Drewniany był osobą, do której się zgłosił z ofertą współpracy. Adam Drewniany będzie prelegentem podczas Kongresu Industry Next (1 września 2021)  w panelu:  Jak automatyzacja i robotyzacja ratuje przed kryzysem. 

- Rok 2012 był przełomowy dla Tesli - w tym dla Elona Muska, współzałożycieli firmy i wszystkich inwestorów związanych z rozwojem i produkcją elektrycznego auta, które miało zwojować rynek samochodów. We wrześniu 2012 r. Tesla ma wejść na giełdę. Marzeniem Muska, które to precyzyjnie realizował, były linie produkcyjne obsługiwane przez roboty mające całkowicie zastąpić wykwalifikowanego pracownika. W to precyzyjne planowanie wkradł się jednak błąd – okazało się, że nie ustawiono linii produkcyjnej elementu, który nie był stałą częścią pojazdu, ale bez którego pojazd nie mógł istnieć. Było to serce Tesli – złożony z tysięcy elementów battery pack. Bez battery pack Tesla nie będzie mogła być zaprezentowana na pokazie w Nowym Yorku za trzy miesiące – 1 września. Żadna z firm kontraktowana przez spanikowany zespół Tesli, nie była w stanie zrealizować tego zamówienia w terminie krótszym niż 16 miesięcy. Cała inwestycja została poważnie zagrożona.

Tu pojawiła się szansa dla mnie. Podjąłem się tego zadania, ryzykując upadkiem własnej firmy, poważnymi stratami finansowymi, a nawet konfliktem z rodziną.. Z drugiej strony, jeśli te trzy miesiące wyzwań zakończą się sukcesem, otworzą mi drzwi, a może nawet i wrota do atrakcyjnych kontraktów z Teslą i innymi firmami. I tak też się stało.

 

Te trzy miesiące nie pozwoliły mi jednak na stworzenie pełnej automatyzacji. Pozostał ogrom pracy ręcznej, co przy maksymalnym wysiłku całej załogi umożliwiało nam wypuszczenie jednego battery packa co 45 minut. Nie mogło to zaspokoić ówczesnego zapotrzebowania na 2500 packów tygodniowo. Wprowadzona automatyzacja skróciła ten czas do 5 minut. Te szybkie decyzje finalnie przyczyniły się do sukcesu Tesli, która w tamtym okresie – ku uciesze inwestorów – potroiła swoją wartość.

 

Robotyzacja – to najwyższa precyzja, nieosiągalna dla ludzi dokładność. To powtarzalność, możliwość obniżenia kosztów produkcji oraz o wiele szybszy czas realizacji. Każdy nowy projekt South Bay Solutions, Northvolt czy E-bility, wymaga niezmiernej dyscypliny pracy, wykwalifikowanej załogi i przyszłościowo zaprojektowanej automatyzacji. Te czynniki uodparniają firmę na często niespodziewane zmiany w produkcji, a to pozwala utrzymać ją ponad konkurencją - mówi Adama Drewniany, prezes Zarządu South Bay Solutions, Wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Northvolt Polska.

 

Fakty z życia Adama Drewnianego:

 

  • Tesla – jego kalkulacja i szybka decyzja uratowała Model S – pozwoliła na wznowienie produkcji i w zaplanowanym terminie. Spotkało się to z uznaniem dla jego asertywności przez Elona Muska i jego bliskich współpracowników – kiedy jeden z nich postanowił odejść z Tesli i założyć największą w Europie fabrykę litowo-jonowych baterii, Adam był osobą, do której się zgłosił z ofertą współpracy.
  • Northvolt - miała to być czysta, “zielona” technologia produkcji baterii w Szwecji z linią produkcyjną modułów bateryjnych w Polsce pod kierownictwem Adama Drewnianego. Ten gigant ma za zadanie zaspokoić stale rosnący popyt na kompletne systemy bateryjne, na rynku europejskim i nie tylko. Moduły bateryjne o różnej pojemności energetycznej będą stosowane na wielu platformach. Jednym z największych odbiorców super baterii będą firmy zajmujące się magazynowaniem czystej ekologicznie, zielonej energii.  Jedna z nowo tworzących się międzynarodowych firm, podpisała z  Northvolt kontrakt na dostarczenie modułów wartości 1 miliarda dolarów. Dzisiaj podstawowa produkcja znajduje ujście głównie w pojazdach i maszynach tradycyjnie napędzanych silnikami spalinowymi, obecnie przechodzącymi na zasilanie elektryczne.
  • Northvolt Poland zaczyna budowę fabryki przy porcie w Gdańsku, hali produkcyjnej o powierzchni 50 tys. metrów kwadratowych.
  • Adam Drewniany jest też związany z inną polską firmą rozwijającą się pod jego skrzydłami - E-bility. Firma ta zajmuje się produkcją pełnowymiarowych, miejskich, elektrycznych skuterów – odpowiednik Tesli na dwóch kółkach. Skutery będą napędzane energią z baterii Northvolt.
  • Amerykańskie i międzynarodowe zakłady Adama Drewnianego poza Polską to South Bay Solutions, Inc.  Struktura produkcji SBS to: 45% urządzenia i części do urządzeń medycznych, gdzie większość jest wysyłana do Intuitive Surgical produkującej roboty chirurgiczne i do Lasik, firmy produkującej urządzenia do korekcji wzroku przez keratotomie. Firmy komputerowe produkujące półprzewodniki i Tesla odbierają po 25% całej produkcji. Ostatnie 5% produkcji to bardzo wyszukane wkłady wiertnicze, które to wiertła mogą zmieniać kąt wiercenia o 90 stopni, używane przez największy koncern naftowy świata. Dzisiaj South Bay Solutions zatrudnia 300 pracowników. Roczna sprzedaż wynosi 65 milionów dolarów.

Bio:

Adam Drewniany, prezes Zarządu, South Bay Solutions. Urodził się i spędził młodość w Polsce. W 1978 r. przeprowadził się do Stanów Zjednoczonych. Po pierwszych 2 latach pobytu w Nowym Jorku zdecydował się na zapuszczenie swoich korzeni w San Francisco Bay Area, gdzie nadal mieszka. Od początku 2000 roku był ściśle związany z awangardą firm produkujących zaawansowane technologie w Dolinie Krzemowej. W tym czasie z powodzeniem zrealizował tysiące indywidualnych projektów. Jego zamiłowanie do najnowocześniejszych technologii miało również wpływ na zaangażowanie w najnowsze osiągnięcia w zakresie magazynowania energii.

KONGRES INDUSTRY NEXT
1 września 2021

Kongres Industry Next jest organizowany podczas największych targów przemysłowych ITM Industry Europe 2021, pierwszych w tej części Europy od momentu wybuchu pandemii. Wydarzenie zostanie poświęcone programom wsparcia oraz funduszom ukierunkowanym na rozwój polskiego przemysłu w nowej rzeczywistości. Będzie również miejscem wymiany doświadczeń i dyskusji nt. zastosowania rozwiązań Przemysłu 4.0 oraz internetu rzeczy przez polskich oraz globalnych liderów.