DZIĘKUJEMY! ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ EDYCJĘ 4-7.06.2024!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Dr Maciej KAWECKI: Największym wyzwaniem polskiego przemysłu jest transformacja

Podziel się

Największym wyzwaniem polskiego przemysłu jest transformacja! Nasz przemysł rozwijał się w czasach kiedy inaczej patrzono na robotykę, internet rzeczy, sztuczną inteligencję. Przeprowadzenie transformacji w taki sposób żeby nie zastępować czynnika ludzkiego tylko wykorzystywać jego kreatywność, jest bardzo trudne - mówił w wywiadzie dr Maciej Kawecki, Keynote speaker Kongresu Industry Next.

Wykład otwierający pt.: „Już nie twórca a stwórca” wygłosił w pierwszym dniu targów ITM INDUSTRY EUROPE dr Maciej Kawecki, popularyzator technologiczny, dziennikarz naukowy powołany przez Komisję Europejską na funkcję Digital EU Ambassador, prezes Instytutu Lema. 

W krótkiej rozmowie powiedział m.in.:

- W jakim kierunku powinniśmy podążać? Słuchać nas samych. Te najważniejsze osiągnięcia techniki zawsze powstawały  na potrzeby człowieka. Nie można w pierwszym rzędzie stawiać interesu biznesowego, ale realne potrzeby człowieka. Kluczowym obszarem branży przemysłowej i rozwoju sztucznej inteligencji jest tworzenie cyfrowych bliźniaków a więc wizualizacji fragmentów rzeczywistości. Ważny jest także obszar styku robotyki i sztucznej inteligencji. Zaczynamy te środowiska integrować. O miejscu polskiej myśli innowacyjnej świadczy fakt, że fachowcy, programiści są naszym najcenniejszym surowcem. Mamy problem z systemem edukacji, wyłapywaniem talentów, eksportem inżynierów za granicę, ale oni w rozumieniu intelektualnym się u nas rodzą. Musimy nauczyć się ten surowiec wykorzystywać. Wyniki najlepszej olimpiady informatycznej pokazują, że polscy programiści są na czwartym miejscu na świecie. Jesteśmy pierwsi jeśli chodzi o liczbę laureatów przypadających na jednego obywatela.

Największym wyzwaniem polskiego przemysłu jest transformacja! Nasz przemysł rozwijał się w czasach kiedy inaczej patrzono na robotykę, internet rzeczy, sztuczną inteligencję. Przeprowadzenie transformacji w taki sposób żeby nie zastępować czynnika ludzkiego tylko wykorzystywać jego kreatywność, jest bardzo trudne. Ważne jest też łączenie robotyki i przemysłu z laboratoriami, miejscami pracy intelektualnej.

 

Zachęcamy do obejrzenia całego nagrania: