ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Inteligentnie zaprogramowane targi

30.09.2019 12:00:00

Podziel się

Inteligentne fabryki znacznie przyczyniają się do wzrostu światowej gospodarki. To w nich wykorzystywane są rozwiązania wpisujące się w ideę Przemysłu 4.0. Przykłady takich dobrych praktyk wdrażanych przez liderów rynku będzie można śledzić w strefie Smart Factory na ITM INDUSTRY EUROPE.

Smart Factory, czyli „inteligentna fabryka” bazuje na systemach cyber-fizycznych, ich integracji z wykorzystaniem przemysłowego Internetu Rzeczy oraz nowych metodach organizacji produkcji. Umożliwia wysoki poziom personalizacji produktów oraz prowadzenie procesów wytwarzania przy niewielkim udziale pracowników. Inteligentne fabryki bazują na pełnej synchronizacji maszyn, urządzeń, technik i systemów informatycznych, procesów biznesowych, a także źródeł informacji wykorzystywanych w procesie produkcji. Wszystkie obszary przedsiębiorstwa produkcyjnego są połączone w inteligentne sieci, które same siebie nadzorują i regulują optymalne ścieżki realizacji wytwarzania poszczególnych produktów. W Smart Factory „rządzi” automatyzacja oraz nowoczesne przetwarzanie i wymiana danych.

Nie dać się konkurencji

Przejście na model Przemysłu 4.0, wykorzystanie inteligentnych rozwiązań w fabrykach jest niezbędne do utrzymania konkurencyjności na szybko zmieniającym się rynku. Potwierdzają to badania prowadzone zarówno w Polsce, jak i globalnie. Według najnowszego raportu „Smart Industry Polska 2019” przeprowadzonego w czerwcu br. przez Siemens i Ministerstwo Technologii i Przedsiębiorczości, w ponad 31,6 proc. polskich firm są już wdrożone innowacyjne technologie oparte na koncepcji Przemysłu 4.0. Natomiast kolejne 38,3 proc. planuje je wdrożyć w ciągu najbliższych 3 lat.

Podobne wnioski płyną z globalnego raportu Siemens Financial Services „Countdown to The Tipping Point for Industry 4.0”. Badanie pokazuje, że w przypadku MŚP już za 9-11 lat nastąpi tzw. „punkt krytyczny” adaptacji nowych technologii, czyli moment, w którym ponad połowa producentów na świecie przejdzie na model Przemysłu 4.0. W przypadku dużych przedsiębiorstw czas ten jest krótszy i wynosi 5-7 lat. Z raportu wynika również, że już dwie trzecie dużych firm wprowadziło pilotaż rozwiązań z tego zakresu, a w MŚP co druga.

– Przedsiębiorcy zdają sobie sprawę z przewagi konkurencyjnej jaką daje przejście na model Przemysłu 4.0. Większość z nich ma świadomość, że bez tego prędzej czy później mogą wypaść z rynku. Dlatego nie zastanawiają się czy zainwestować w nowe technologie, ale kiedy i jak to zrobić. Misją targów ITM INDUSTRY EUROPE jest ułatwiać takie decyzje, przybliżać nowoczesne rozwiązania i tworzyć wyjątkowe miejsca spotkań zarówno dla tych, którzy już, na wysokich obrotach funkcjonują w duchu „smart” jak i dla tych, którzy dopiero chcą wystartować – przekonuje Anna Lemańska, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Inteligentna przestrzeń czyli SMART FACTORY

Smart Factory na ITM INDUSTRY EUROPE to projekt specjalnie przygotowywany we współpracy z liderami rynku. Jego celem jest stworzenie wyjątkowej przestrzeni. To tutaj będzie można zobaczyć procesy produkcji w inteligentnych fabrykach z wykorzystaniem najnowszych narzędzi i rozwiązań. A wszystko to na miarę czwartej rewolucji przemysłowej. W Smart Factory podczas największych targów przemysłowych w tej części Europy czyli ITM INDUSTRY EUROPE nie zabraknie przykładów opartych o IoT, digitalizację i robotyzację.

– Strefa Smart Factory to cztery, intensywne dni ekspozycji prezentującej efektywność w zarządzaniu produkcją obejmującą wykorzystanie inteligentnych i innowacyjnych urządzeń i technologii. Ważnym wydarzeniem będzie także konferencja poświęcona Idei Smart Factory i jej implementacji na polskim rynku. Trwają intensywne prace nad szczegółowym programem tego wydarzenia. Atrakcją będą nie tylko wykłady ekspertów, ale także pokazy przygotowane przez wystawców – partnerów tej strefy. Zaprezentują własne doświadczenia, rozwiązania i know-how – zapowiada Anna Lemańska.

Szansa dla wystawców

Przestrzeń wystawiennicza targów ITM INDUSTRY EUROPE podzielona zostanie na poszczególne salony tematyczne: MACH-TOOL, METALFORUM, SURFEX, WELDING oraz NAUKA DLA GOSPODARKI. Dzięki takiemu podziałowi szansę na prezentację mają firmy z różnych sektorów przemysłu. Mimo dużej powierzchni przeznaczonej na ekspozycje nie dla wszystkich wystarczy miejsca.

– Każdego roku obserwujemy zwiększone zainteresowanie targami ITM. To dla branży prawdziwe święto. W poszczególnych Salonach powierzchnia szybko się zapełnia a liczymy się z tym, że apetyty wzrosną jeszcze bardziej późną jesienią, kiedy kończy się specjalna promocja dla wystawców. Pod koniec października rusza też bileteria dla zwiedzających. Ci którzy planują być na czerwcowych targach powinni zadbać już dziś o logistykę. Każdego roku w czasie ITM INDUSTRY EUROPE poznańska baza hotelowa szybko się kurczy – przewiduje Anna Lemańska.

Targi ITM Industry Europe odbędą się 2-5 czerwca 2020 na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. W tym samym czasie będzie można jednocześnie zwiedzić ekspozycję: targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, 3D Solutions – targów druku i skanu 3D, Subcontracting oraz Forum Odlewniczego Focast.

Źródła:
https://www.siemens.pl/