ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

ITM_talks: Kosmiczne ścieżki rozwoju dla przemysłu

Podziel się

Hermetyczny dotychczas sektor kosmiczny otwiera się na nowe inicjatywy i działalność komercyjną. Tym samym rośnie zaangażowanie mniejszych firm, które coraz śmielej dołączają do trwającego wyścigu technologicznego. Jak skorzystać mogą na tym polscy dostawcy? Co zrobić, aby dołączyć do grona kontrahentów space 4.0? Jakie warunki należy spełnić? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci już 12 stycznia 2022 podczas kolejnego odcinka ITM_talks.

 Prywatne loty, dynamiczny rozwój sektora badań, nowe źródła finansowania – branża kosmiczna wchodzi w nowy etap, w którym inicjatywy komercyjne zyskują na znaczeniu. Już nie tylko sytuacja geopolityczna czy wyścig zbrojeń wpływają na rozwój tego sektora przemysłowego, obniżenie progu finansowego sprawia, że space 4.0 otwiera się na nowych dostawców. Jeśli w takim razie sky is not the limit, to jakie perspektywy rozwoju ma przed sobą przemysł kosmiczny w Polsce? Tego będzie można dowiedzieć się już 12 stycznia o godz. 11:00 podczas szóstego odcinka ITM_talks. Bezpłatna rejestracja: 

 

 

W dyskusji wezmą udział: dr Aleksandra Bukała (Polska Agencja Kosmiczna), Łukasz Wilczyński (Planet Partners) oraz Marcin Wygachiewicz (Polish Space Professionals Association/ SENER). Moderatorem dyskusji będzie dr inż. Krzysztof Walas  (Instytut Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej).

Stan sektora kosmicznego w Polsce

Jak możemy przeczytać w raporcie POLSA  polski sektor kosmiczny składa się obecnie z kilkudziesięciu bardzo aktywnych organizacji. Dominującą grupę oferowanych lub rozwijanych produktów stanowią oprogramowanie i przetwarzania danych oraz systemy informatyczne wykorzystywane do celów modelowania i symulacji. To jednak nie wszystko – krajowi przedsiębiorcy rozwijają swoje kompetencje w aż 11 domenach technologicznych, co wkrótce może zaowocować skokowym wzrostem inwestycji w naszym rejonie.

Sektor kosmiczny w Polsce jest obecnie w fazie dynamicznego rozwoju, generując rocznie już ok 1,8 mld zł przychodów (w przypadku samych tylko członków Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego) i zatrudniając ponad 6000 wysokiej klasy specjalistów (dane ZPSK). ). Sektor kosmiczny generuje obecnie na całym świecie setki miliardów dolarów przychodów chociażby z usług opartych na danych satelitarnych czy transferach technologii kosmicznych na zastosowania ziemskie. – tłumaczy Łukasz Wilczyński, prezes zarządu Planet Partners oraz pomysłodawca European Rover Challenge.Czas więc najwyższy skończyć z dyskusją o tym, czy Polska może coś pokazać w tym sektorze i czy będziemy mieli kolejnego astronautę na orbicie. Czas przyjrzeć się polskim firmom, ich potencjałowi i realizacjom, i zwiększyć zarówno publiczne inwestycje w rozwój technologii i ich wykorzystywanie przez nas samych oraz tworzyć przestrzeń do prywatnych inwestycji w podmioty kosmiczne – motywuje Wilczyński.

Dołącz do dyskusji i dowiedz się więcej

Wśród zaplanowanych na styczniowy odcinek ITM_talks tematów nie zabraknie wskazówek dla przedsiębiorstw, jak dołączyć do grupy dostawców przemysłu kosmicznego czy szans, przed którymi stoją krajowe podmioty już zaangażowane w wyścig kosmiczny.

Branża kosmiczna w Polsce i na świecie stoi u progu wielkich zmian, które nie pozostaną bez wpływu na działalność naszych wystawców i partnerów biznesowych – komentuje Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM Industry Europe.Już 12 stycznia spotkamy się z przedstawicielami znanych organizacji kosmicznych, aby porozmawiać na temat perspektyw rozwoju i punktów styku dla obu sektorów – przemysłowego i kosmicznego. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych space 4.0 do oglądania szóstego odcinka ITM_talks!

Dyskusje online z serii ITM_talks stanowią zapowiedź Targów ITM Industry Europe oraz Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog, które odbędą się na terenie MTP w terminie 31.05-3.06.2022 r. Wydarzeniom będą towarzyszyły branżowe konferencje, w tym pionierski projekt promujący rozwój przemysłu 4.0 Kongres Industry NEXT oraz III edycja Konferencji Smart Warehouse. W tym samym czasie będzie można odwiedzić także ekspozycję Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting i Forum Odlewniczego Focast. Więcej informacji: www.itm-europe.pl

PRELEGENCI:

Dr Aleksandra Bukała, Dyrektor Departamentu Strategii i Współpracy Międzynarodowej w Polskiej Agencji Kosmicznej

 

Jest absolwentką Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz Politechniki Warszawskiej. Dr Bukała ma ponad 15 lat doświadczenia w branży wysokich technologii, w tym ponad 10 lat na stanowiskach kierowniczych. Pracowała w Przemysłowym Instytucie Automatyki i Pomiarów (PIAP) zajmując się problemami robotów mobilnych na rzecz bezpieczeństwa i obronności. Potem, przez 8 lat pełniła funkcję Dyrektor Generalnej dwóch wiodących spółek kosmicznych w Polsce w ciekawym okresie narodzin przemysłowego sektora kosmicznego w naszym kraju. Przez 4,5 roku, do czasu przejścia do POLSA, zasiadała w Zarządzie Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Od wielu lat działa, jako ekspert dla Komisji Europejskiej, Europejskiej Agencji Obrony, NATO i NCBiR. Prywatnie, matka dorosłego syna oraz zapalona żeglarka.

 

 

Łukasz Wilczyński, Prezes Zarządu Planet Partners

 

Ekspert w zakresie nowoczesnej komunikacji i prezes zarządu firmy Planet Partners, która od ponad 15 lat specjalizuje się w doradztwie wizerunkowym podmiotom z obszaru innowacji i technologii (w tym z sektora kosmicznego i robotycznego). Założyciel Europejskiej Fundacji Kosmicznej i pomysłodawca projektu European Rover Challenge (jednych z największych na świecie międzynarodowych zawodów robotyczno-kosmicznych). Komentator i ekspert ds. sektora kosmicznego. Wykładowca m.in. na Akademii Leona Koźmińskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej. Prelegent na konferencjach m.in. TEDx oraz IAC. Obecnie w trakcie przygotowania rozprawy doktorskiej na temat komunikacji sektora kosmicznego.

 

 

 

Marcin Wygachiewicz, Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego/ SENER

 

Prezes Zarządu Stowarzyszenia Polskich Profesjonalistów Sektora Kosmicznego (Polish Space Professionals Association – PSPA). Kierownik projektów R&D obejmujących projektowanie mechanizmów do zastosowań kosmicznych w firmie SENER Sp. z o.o. Z SENER związany od 2015 roku. Wcześniej pracował jako YGT w Sekcji Mechanizmów w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESTEC, Niderlandy). Head of Jury European Rover Challenge. Ukończył automatykę i robotykę na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Robotyki Akademii Górniczo-Hutniczej oraz przetwarzanie sygnałów cyfrowych i obrazów w Cranfield University.

 

 

 

MODERATOR CYKLU: 

dr inż. Krzysztof Walas z Instytutu Robotyki i Inteligencji Maszynowej Politechniki Poznańskiej

Jest absolwentem kierunku Automatyka i Robotyka na Wydziale Elektrycznym Politechniki Poznańskiej. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał w roku 2012 w dyscyplinie Automatyka i Robotyka, specjalność Robotyka. Od 2007 roku jest pracownikiem naukowym Politechniki Poznańskiej.
Jego zainteresowania naukowe to roboty krocząca oraz percepcja otoczenia robotów pozwalająca na interakcję z otoczeniem w oparciu o prawa fizyki – rozpoznawanie materiałów oraz modelowanie ich właściwości Z chęcią angażuje się w konferencje naukowe i spotkania międzynarodowych kół naukowych. Jest m.in.: narodowym koordynatorem euRobotics Week oraz uczestnikiem dwóch grup tematycznych w ramach euRobotics. Od roku 2016 aktywnie uczestniczy w działaniach na rzecz rozwoju i propagowania idei Przemysłu Przyszłości w Polsce.

 

 

PARTNER GŁÓWNY CYKLU ITM_TALKS

PARTNERZY MERYTORYCZNI

PARTNERZY MEDIALNI

ORGANIZATORZY