DZIĘKUJEMY! ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ EDYCJĘ 4-7.06.2024!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Maszyny szyte na miarę. Jubileusz DIG ŚWITAŁA

Podziel się

Podczas tegorocznej edycji targów ITM Industry Europe swój okrągły jubileusz świętowała firma DIG ŚWITAŁA. Od dwudziestu lat dostarcza maszyny, które automatyzują rynek. O swoich doświadczeniach, sukcesach i wyzwaniach mówi Anna Świtała.

Jak zmieniło się zapotrzebowanie klienta w ciągu tych 20 lat działalności firmy DIG ŚWITAŁA?

Zaczynaliśmy od standardowych maszyn, odpowiadaliśmy na proste potrzeby klienta. Na przestrzeni lat, kiedy rosło nasze doświadczenie i wiedza rynkowa, kiedy poznawaliśmy nowych dostawców, mogliśmy klientom oferować bardziej kompleksowe rozwiązania. Już od pewnego czasu te standardowe maszyny są zdecydowaną mniejszością. My je ciągle mamy, ciągle się one sprzedają i jest na nie zapotrzebowanie. Natomiast już od kliku lat zajmujemy się głównie dużymi liniami technologicznymi. Rynek zmienia się w stronę automatyzacji a my się do tych potrzeb rynku dostosowaliśmy.

Jak postrzega Pani rolę targów w relacjach biznesowych?

Na targach jesteśmy od 19 lat więc w przyszłym roku możemy kolejny raz świętować dwudziestolecie, ale tym razem z targami. Targi dla nas bardzo się zmieniały. Zaczynaliśmy od małych stoisk a od kilku lat jesteśmy jednym z większych wystawców ITM INDUSTRY EUROPE. Kiedyś klienci przychodzili po to żeby maszynę kupić na targach, funkcjonował wtedy głównie fax, internet raczkował. Później na targach trzeba było być dbając o wizerunek. Jednak kontraktów podpisywało się znacznie mniej, ale spotykało się z klientami. Teraz klienci przyjeżdżają na targi żeby dopiąć różne kwestie  i sfinalizować kontrakt. Dziś jesteśmy znaną firmą na rynku. Cieszymy się, że po pandemii możemy się na targach ponownie spotykać, rozmawiać i wymieniać doświadczeniami.

Największy sukces firmy i największe wyzwanie w tych dwóch dekadach?

Każda maszyna jest sukcesem. Mamy nawet większą satysfakcję kiedy dostarczamy maszynę do małej firmy. Dla niejednej z nich takie urządzenia to przeskok w technologii o lata świetlne.

Dla dużych graczy często sprzęt od nas to po prostu kolejna maszyna, jedna z wielu  super zaawansowanych maszyn. Naszym sukcesem są relacje z klientami oraz fakt, że wielu z nich stało się graczami międzynarodowymi.  Dzięki naszym maszynom zdobyli 80% rynku europejskiego. Ten rozwój klientów razem z nami napawa nas dumą. Cieszy nas także lojalność. Tutaj, na targach podczas obchodów naszego jubileuszu, odwiedzali nas klienci, z którymi współpracujemy już wiele lat i mówili nam wprost, że to nasze maszyny pozwoliły im się rozwinąć.

Co do największych wyzwań to kilka lat temu znaleźliśmy się w sytuacji kiedy odeszła od nas połowa portfela sprzedażowego. Utworzyły się dwie konkurencyjne firmy. Jednak podnieśliśmy się po tym doświadczeniu, przeformułowaliśmy całkowicie firmę, jej strukturę i procesy. Teraz jesteśmy dzięki temu lepiej zorganizowani. Nie ma więc tego złego co by na dobre nie wyszło. Dzisiaj działamy jak dobrze naoliwiona maszyna. Stoją za tym fakty. W tym roku trzykrotnie zwiększyliśmy swoje obroty.

Obecnie trendem jest eliminacja czynnika ludzkiego w procesie produkcji. Człowiek jest najbardziej zawodny, maszyna nie. Cały rynek zmierza w stronę automatyzacji. Dzisiaj maszyny są personalizowane, szyte pod konkretny produkt klienta.