ZAPRASZAMY NA KOLEJNĄ EDYCJĘ 4-7.06.2024!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Medaliści odpowiadają na potrzeby rynku – nagrody ekspertów na Targach ITM Industry Europe

Podziel się

Transformacja w kierunku Przemysłu 4.0, ekologia i trend zero waste oraz bezpieczeństwo wpływają obecnie na większość dziedzin gospodarki. Widoczne są również na zbliżających się targach ITM Industry Europe, gdzie eksperckie jury nagrodziło 12 rozwiązań. Wśród laureatów konkursu Złoty Medal Grupy MTP znalazł się autonomiczny robot dezynfekujący, zdalnie zarządzana drukarka 3D, mobilne stanowisko do badań właściwości ciekłych metali oraz linia do produkcji burgera z odpadów warzywnych. Jeden z nagrodzonych produktów - rdzeń hybrydowy silnika elektrycznego został zastosowany w pompie wspomagania pracy serca powstałej w Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii im. Prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu.

Proces transformacji gospodarki w kierunku przemysłu 4.0 przyśpiesza z każdym rokiem. Katalizatorem zmian okazała się pandemia, która wręcz wymusiła digitalizację i zwiększenie stopnia automatyzacji w wielu polskich firmach. Kolejnym czynnikiem, który wpływa na sektor innowacji jest indywidualizacja potrzeb klientów oraz towarzysząca jej personalizacja rozwiązań.

Nadchodzący blok targów ITM oraz Targów Logistyki, Magazynowania i Transportu Modernlog będzie okazją, aby poznać wiele nowości produktowych, które wprowadzają gospodarkę w erę cyfrową.  Najnowsze rozwiązania technologiczne i systemowe prezentowane na targach, oceniane są nie tylko przez zwiedzających i innych wystawców, ale również przez ekspertów, znających branżę i poszukających najbardziej innowacyjnych rozwiązań na rynku.

Ważnym elementem wydarzeń targowych jest konkurs o Złoty Medal Grupy MTP promujący najciekawsze produkty wystawiane na targach. Podczas targów ITM i Modernlog najlepsze rozwiązania ocenione zostały przez Sąd Konkursowy pod przewodnictwem profesora Jerzego Żurka. wyróżnił 11 nowoczesnych rozwiązań targów ITM oraz 1 produkt targów Modernlog.

 

Obecnie liczą się innowacje wspierające rozwój firm i usprawniające proces produkcji. Jednym z takich rozwiązań, nagrodzonych Złotym Medalem jest niewątpliwie System TAWERS SUPER ACTIVE WIRE ALUMINIUM z funkcją PULS STICH firmy Panasonic INDUSTRY EUROPE GmbH, zgłoszony przez Technikę Spawalniczą Sp. z o.o. Innowacyjność prezentowanego systemu polega na połączeniu sterownika robota ze sterownikiem źródła prądu spawania oraz systemem monitorowania procesu spawania. Jest to jedyne rozwiązanie w świecie, gdzie na ma klasycznego źródła prądu. Dodatkowymi zaletami takiego rozwiązania jest osiągnięcie bardzo wysokiej jakości spoiny przy spawaniu aluminium i jego stopów oraz wysoka estetyka złącza oraz ograniczona ilość odprysków.

Innym z nagrodzonych rozwiązań jest Funkcja SortingGuide firmy TRUMPF POLSKA. Jest to nowoczesny asystent sortowania, który w czasie rzeczywistym pomaga operatorowi przy wyjmowaniu i sortowaniu półwyrobów. System oznacza części na ekranie, kodując je kolorami według kolejności, kolejnych procesów albo geometrii. Takie rozwiązanie niesie za sobą szereg korzyści jak oszczędność czasu i wyższą jakość pracy, dokładność sortowania (unika się pomyłek), szybkie rozładowanie (maszyna może szybciej wrócić do cięcia) czy przejrzystość podczas zdejmowanie wyciętych półwyrobów. 

 

Ale nowoczesny przemysł to nie tylko rozwiązania systemowe i programowe, ale również tradycyjne produkty, które według ekspertów zasługują na miano innowacyjnych rozwiązań i uzyskanie tytułu Złoty Medal. Jednym z nich jest niewątpliwie Rdzeń magnetycznie miękki bezszczotkowego, stałoprądowego silnika elektrycznego z magnesami trwałymi małej mocy. Produkt ten prezentowany jest przez Sieć Badawczą Łukasiewicz -Instytut Metali Niezależnych. Szczególnym przykładem jest hybrydowy rdzeń magnetyczny, który został zastosowany klinicznie w magnetowodzie prototypu silnika wirowej pompy wspomagania pracy serca RHROT. Wykorzystanie opracowanej konstrukcji rdzenia umożliwiło uzyskanie niższych strat mocy w silniku, przy jednoczesnym zapewnieniu jego małych gabarytów i małej masy.

Na uwagę zasługuje również Mobilne stanowisko do badań właściwości ciekłych metali, stopów, szkieł, żużli i innych substancji w szerokim zakresie temperatury topnienia, współtworzone przez Wydział Odlewnictwa Akademii Górniczo-Hutniczej im. St. Staszica, MeasLine sp. z o.o. oraz Instytut Metalurgii i Inżynierii Materiałowej im. Aleksandra Krupkowskiego Polskiej Akademii Nauk. Jedną z wyróżniających cech tego produktu jest możliwość prowadzenia badań  w zakresie temperatury topnienie w warunkach od wysokiej próżni aż do ciśnienia atmosferycznego wybranych gazów osłonowych w zakresie temperatur od temperatury pokojowej do 2100°C.  Mobilność tego urządzenia jest niespotykana dotychczas w żadnych innych rozwiązaniach konstrukcyjnych, co pozwala na przemieszczanie się między laboratoriami.   

Pandemia wpłynęła w zasadniczy sposób na aktualne trendy. Potwierdzają to wystawcy i partnerzy targów, prezentując rozwiązania nie tylko dla przemysłu, ale również takie, które mogą pomagać w walce ze skutkami pandemii wirusa SARS-CoV-2. Jury konkursowe bardzo wysoko oceniło oraz przyznało nagrodę Złoty Medal dla produktu ALVO® Ultra V-bot –mobilny robot dezynfekujący UV-C firmy PPH Wobit s.c. E.K.J. Ober, który prezentowany będzie na targach Modernlog 2021.  Sędziowie docenili fakt, że mobilny robot dezynfekujący UV-C pozwala na przeprowadzenie procesu odkażania pomieszczeń bez fizycznego udziału człowieka, a zastosowana technologia światła UV-C, niszczy kwas nukleinowy patogenów chorobotwórczych. Dekontaminacja jest kontrolowana zdalnie, a robot po zaprogramowaniu może pracować autonomicznie i może być wykorzystywany przez podmioty medyczne, instytucje użytku publicznego oraz podmioty prywatne, gdzie wymaga się częstej i powtarzalnej dekontaminacji pomieszczeń.

ITM INDUSTRY EUROPE to wiodące w tej części Europy targi kompleksowo prezentujące międzynarodową ofertę zgodną z ideą przemysłu 4.0. Organizowane przez Grupę MTP w Poznaniu wydarzenie od lat jest kluczowym miejscem spotkań i wymiany technologicznych doświadczeń liderów sektora innowacji. Zachęcamy do wizyty na targach,  zapoznania się ze wszystkimi prezentowanymi rozwiązaniami i oddania głosu na jeden z nagrodzonych produktów w plebiscycie Złoty Medal – Wybór Konsumentów.

ZAGŁOSUJ