ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Nie zwalniamy tempa! Drugi dzień targów za nami!

Podziel się

To był kolejny dzień pełen wrażeń na targach ITM Industry Europe. Pod hasłem EDIH HPC4Poland - DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY- DATAWEEK 2022 odbyły się warsztaty Kongresu Industry Next. Nie zabrakło także sporej dawki wiedzy na temat digital twin, transformacji cyfrowej przemysłu oraz IoT. Z kolei na Scenie Trendów dla Przemysłu królowały technologie addytywne i startupy.

Pierwszy blok warsztatów Industry Next przygotował Poznański Park Naukowo-Technologiczny. O połączeniu w styczniu tego roku kilku instytutów Sieci Badawczej Łukasiewicz w jeden Poznański Instytut Technologiczny (PiT) mówił Piotr Nędzewicz reprezentujący tę jednostkę. - W wyniku synergii kompetencji jako Poznański Instytut Technologiczny możemy zwiększyć nasz potencjał badawczo-rozwojowy czy angażować się w nowe kierunki badawcze, które do tej pory nie miały szansy zafunkcjonować. Dzięki połączeniu kompetencji znacznie zwiększyliśmy nasz potencjał- przekonywał ekspert. Instytut zachęca do komercjalizacji wskazując nisze na rynku, jednocześnie szkoląc m.in. z modelowania biznesowego wykorzystując swoje interdyscyplinarne know-how.
- Naszą działalność rozpoczęliśmy od analizy rynku. Spośród różnych technologii na różnym etapie zaawansowania zleźliśmy 70 takich, które rokują na tyle dobrze, że chcemy się zająć nimi w pierwszej kolejności a 20 takich, których potencjał pokazuje, że możemy zacząć je formować by pojawiły się później na rynku –zdradzał tajniki komercjalizacji Piotr Nowak z Sieci Badawczej Łukasiewicz Poznańskiego Instytutu Technologicznego (PiT).
O tym jak łączyć świat fizyczny z cyfrowym mówiła podczas warsztatów Industry Next Joanna Redmer, prezes GS1 Polska, która jest częścią GS1, globalnej organizacji rozwijającej najpowszechniej stosowany system standardów na świecie. Jak przekonywała ekspertka standardy GS1 umożliwiają organizacjom sprawną identyfikację, przechwytywanie i wymianę informacji. Przypomniała uczestnikom, że kody kreskowe mają już 50 lat. Zdradziła także, że celem jej organizacji jest przejście do 2027 roku z kodów liniowych na kody 2D.

 

Drugi blok warsztatów przygotowało Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe. O tworzeniu i realizacji strategii transformacji i cyfrowej mówił Krzysztof Pietrusewicz z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. Konieczność wdrożenia robotyzacji w przedsiębiorstwach porównał do konsumpcji szwedzkiego śledzia. – To jest mit, że każdemu to musi smakować. To tak jak z robotyzacją. Czy każdy jest na nią gotowy? Gdzie jest strategia? A może ta firma potrzebuje czegoś innego? Może szkolenia pracowników, ale informatyzacja obiegu dokumentów? Po to właśnie jest audyt żeby sprawdzić dojrzałość cyfrową firm-przekonywał ekspert.
Krzysztof Witczak z Deloitte zauważył, że dzisiaj nie jest problemem technologia, ale lokalizacja pomysłu i jego wykorzystanie za pomocą technologii. – Tu na targach widać jak bardzo świat się zmienił. To świat ioT, internetu rzeczy i robotyzacji, inteligentnej sieci rozumianej w znaczeniu komponentów i analityki. Świat pokazuje nam, że się zmienia. Nie podążając za zmianą zostajemy w tyle.
Jak ważne są to zagadnienia potwierdziły kolejne wystąpienia ekspertów na temat AR digital twin wizualnego – wirtualnej rekonfiguracji stanowisk roboczych na produkcji, narzędzi IoT i przykładów ich zastosowań, narzędzi do symulacji komputerowych oraz AI i kontroli jakości. Wszystkie te tematy łączyło jedno: możliwość implementacji do przemysłu i przyspieszenie transformacji cyfrowej przedsiębiorstw.

Co to jest sztuczna inteligencja?, Geneza przemysłu 4.0 i analityki, Zastosowania AI w przemyśle, Świat nauki a wdrożenia przemysłowe - to tylko część zagadnień, które przedstawili eksperci podczas panelu dyskusyjnego firmy TIDK.
- Im więcej jesteśmy w stanie przetworzyć danych tych więcej korzyści dla biznesu możemy zrealizować. Do końca 2022 będziemy inwestować jako świat trzy tysiące dziewięćset miliardów dolarów w sztuczną inteligencję. Firmy będą implementowały takie algorytmy, które pomogą im w podejmowaniu decyzji. – mówił Łukasz Grala z TIDK, Mentor, futurolog, pasjonat danych i sztucznej inteligencji.

Strefa pełna innowacyjnych startupów
Drugi dzień targów to początek prezentacji innowacyjnych startupów, które zaprosił do specjalnie wydzielonej strefy Krakowski Park Technologiczny. KPT ScaleUP zapracował sobie na miano największego polskiego przemysłowego akceleratora. W tym roku goście poznańskich targów ITM INDUSTRY EUROPE mogą osobiście przekonać się o skuteczności działań KPT ScaleUP w obszarze unowocześniania polskiej gospodarki. W strefie obecnych jest kilkanaście startupów, które mogą istotnie przyczynić się do rozwoju firm działających w sektorze przemysłowym.
- Przez ten długi już okres wypracowaliśmy bardzo szeroki wachlarz form wsparcia dla firm znajdujących się na każdym etapie rozwoju. Z jednej strony współpracujemy z dużymi przedsiębiorcami przemysłowymi, czy firmami, małymi i średnimi przedsiębiorstwami. Natomiast kluczowe miejsce, wśród naszych aktywności, zajmują start-upy i spółki technologiczne z bardzo ciekawymi pomysłami - mówiła Dorota Skotnicka wiceprezes zarządu, Krakowski Park Technologiczny.
Tymi pomysłami przedstawiciele startupów mogli drugiego dnia targów podzielić się na Scenie Trendów dla Przemysłu.

Druk 3D, skanowanie wielkogabarytowe i obróbka skrawaniem
Techniki addytywne w służbie ludzkości. Jak szybciej osiągnąć przełomowe wyniki badań w zróżnicowanych dziedzinach nauki?- to temat, który poruszył Andrzej Burgs – CEO i Prezes Zarządu Sygnis S.A. podczas wystąpienia na Scenie Trendów dla Przemysłu.
- Bardzo często stosując druk 3D stosujemy go wprost, tak jakbyśmy stosowali maszyny tradycyjne. A to, tak na dobrą sprawę, trzeba zacząć dużo wcześniej – na etapie projektowania, całej koncepcji i myślenia o produkcie. – mówił Andrzej Burgs – CEO i Prezes Zarządu Sygnis S.A.
Jak dowodził ekspert tylko wtedy można zoptymalizować ten proces.
Podczas targów jedną z atrakcji są pokazy firmy SMARTTECH, która premierowo prezentuje najnowsze rozwiązanie do kompleksowej kontroli jakości obiektów wielkogabarytowych – SMARTTECH3D Photogrammetry wykorzystując luksusowy model Tesli S3. W drugim dniu ITM INDUSTRY EUROPE Anna Gebarska, współzałożycielka SMARTTECH przekonywała, że przyszłość metrologii jest w pomiarach optycznych. - Skanery to teraz takie maszyny współrzędnościowe, które już niczego nie dotykają. Zalety skanowania? Precyzja - potwierdzona metrologicznie, Szybkość, Efektywność i Łatwość obsługi – mówiła podczas wykładu na Scenie Industry Next. 

Z kolei jak powinna wyglądać zrównoważona obróbka skrawaniem z korzyścią dla ludzi, planety i zysku dowodził Michał Niemiec z firmy SANDVIK Coromant.
- Zmieniamy się cały czas. SANDVIK odchodzi od firmy, która jest postrzegana jako tylko dostawca narzędzi skrawających. Wchodzimy w obszary, w których wcześniej nie istnieliśmy – cyfryzacja produkcji, automatyzacja, autonomia, sztuczna inteligencja. Coś co 5-6 lat temu wydawało się dla firmy narzędziowej w ogóle nieinteresującym obszarem. My widzimy w tym potencjał – może jeszcze nie teraz, może za 10 lat, ale jesteśmy na rynku od ponad 150 lat i szacujemy, że ten kierunek tak będzie się zmieniał – prognozował ekspert Sandvik Coromant.

Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają do 3 czerwca 2022 r. W tym samym czasie odbywają się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.
>>Zobacz fotorelację Z II dnia targów
>>Zobacz program na kolejne dni