ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Robotyczne koziołki czekają na imiona - konkurs

Podziel się

Codziennie w samo południe na scenie targów ITM INDUSTRY EUROPE będą odbywać się pokazy robotycznych koziołków przygotowane przez Politechnikę Poznańską i MAB ROBOTICS. Z tej okazji organizujemy konkurs! Nadajmy imiona robotycznym koziołkom!

Każdy odwiedzając Poznań powinien choć raz zobaczyć trykające się koziołki na ratuszowej wieży. Te już od jakiegoś czasu noszą imiona: Pyrek i Tyrek.

Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE też pokażemy trykające się koziołki. Robotyczne! To  właśnie one muszą zostać nazwane. Zachęcamy do kreatywności i propozycji dwóch imion! 

Odpowiedzi można przesyłać na adres: tomasz.garstka i wypełnić formularz konkursowy dostępny w Biurze Obsługi Targów (pawilon 3 i pawilon 5). 

Konkurs zaczyna się 30 maja. Termin nadsyłania odpowiedzi mija 2 czerwca o godz. 24.00. Laureaci zostaną ogłoszeni 3 czerwca podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Udział w konkursie mogą wziąć osoby pełnoletnie, które są uczestnikami targów (zarejestrowanymi) lub wystawcami edycji 2022 i zaakceptują regulamin konkursu.

>>REGULAMIN KONKURSU

Pokazy podczas ITM INDUSTRY EUROPE:

31 maja

godz. 12.00, MTP , PAWILON 3, Scena Trendów dla Przemysłu

1 czerwca

godz. 12.00, MTP , PAWILON 5, Scena Industry Next

2 czerwca

godz. 12.00, MTP , PAWILON 3, Scena Trendów dla Przemysłu

3 czerwca

godz. 12.00, MTP , PAWILON 5, Scena Industry Next

Na co dzień PUT wykorzystuje robota w badaniach naukowych, a MAB przy inspekcji podziemnych kanałów. Na czas targów ITM roboty zamienią się w poznańskie koziołki.
Roboty są niewielkich rozmiarów  mają ~50cm wysokości i masę ~10kg. Jednak w tych niewielkich konstrukcjach ukryty jest ogromny potencjał! Silne napędy pozwalają wykonać salto i biec z prędkością 3m/s, a wbudowane komputery umożliwiają implementację autonomii. Głowy robotów zostały zamodelowane komputerowo i wytworzone przy wykorzystaniu druku 3D.

Robot kroczący
Unitree A1 to niewielki czworonożny robot kroczący, który charakteryzuje się zaawansowanym algorytmem dynamicznego zachowania równowagi. Umożliwia to A1 szybkie osiągnięcie równowagi w różnych sytuacjach, takich jak uderzenie lub upadek. Maksymalna prędkość ciągłego biegu na świeżym powietrzu to 3,3 m/s (11,88 km/h), co sprawia, że może być doskonałym towarzyszem do biegania. Dodatkowo potrafi transportować przedmioty nie przekraczające masy 5kg, więc z pewnością chętnie poniesie Twoją wodę podczas sesji joggingu! Na Politechnice Poznańskiej służy nam głównie do badań nad chodem i mapowaniem otoczenia, a także do odwiedzania eventów takich jak właśnie ITM Industry Europe.

Druk 3D

Do wydruku głów koziołków używa się głównie drukarek z zastosowaniem metody FDM, która polega na nanoszeniu termoplastycznego materiału warstwa po warstwie. Materiał zwany filamentem (w formie żyłki) jest podgrzewany, a następnie nakładany na siebie w precyzyjny sposób. Pozwala to na w pełni skrojony na miarę projekt z jednoczesnym zachowaniem stosunkowo niskich kosztów przy tworzeniu prototypów.

 

Organizatorzy: Politechnika Poznańska i MAB Robotics

MAB Robotics to start-up, który zajmuje się rozwojem i komercjalizacją technologii robotów kroczących.

Wywodzi się z Politechniki Poznańskiej i jest jej pierwszym spin-offem, w październiku 2019 r. otrzymał inwestycję w rundzie pre-seed.
Dzięki pozyskanym środkom uczelniany projekt przekształcił się w firmę technologiczną.
Celem przedsiębiorstwa jest wprowadzenie na rynek usług inspekcji i serwisu podziemnych instalacji z wykorzystaniem autorskich robotów kroczących.
Pomysł jest rozszerzeniem dotychczasowej działalności założycieli związanej z robotyką a także odpowiedzią na problemy jakie występują dziś podczas nadzoru instalacji.
Rozwiązanie pomoże klientom kontrolować miejsca obecnie niedostępne lub kontrolowane zbyt rzadko, zmniejszy koszty procesu i liczbę awarii.
Dodatkową działalnością zespołu MAB jest dostarczanie rozwiązań dla robotyki mobilnej - autorskie układy elektroniczne MAB wykorzystywane są m.in. w projektach takich jak
autonomiczne roboty dezynfekujące, roboty humanoidalne i pojazdy latające.