ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Rozpoczynamy dekadę przemysłu 5.0

Podziel się

Trendy w automatyzacji i robotyzacji, interaktywne pokazy, najnowsze rozwiązania dla fabryk przyszłości a także setki maszyn dla przedsiębiorstw produkcyjnych zdominowały w tym roku ekspozycję targów ITM INDUSTRY EUROPE. Zakończoną 7 czerwca edycję odwiedziło 14.726 profesjonalistów by zapoznać się z ofertą ponad siedmiuset wystawców, która zajęła aż dziesięć pawilonów. W Poznaniu na inauguracji targów symbolicznie rozpoczęto dekadę przemysłu 5.0.

 

- Idea przemysłu 4.0 , o której zaczynaliśmy mówić dekadę temu, dziś jest codziennością i jest mocno widoczna na ITM INDUSTRY EUROPE w ofercie produktów i technologii prezentowanych na targach. Możemy śmiało powiedzieć, że rozpoczynamy dekadę przemysłu 5.0. Największym wyzwaniem będzie połączenie robotyzacji i automatyzacji z czynnikiem ludzkim. W tej edycji można zwiedzić ekspozycję ponad siedmiuset wystawców. - mówił podczas ceremonii otwarcia targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING Filip Bittner, wiceprezes Zarządu Grupy MTP.

Tegoroczna edycja tego kluczowego dla branży przemysłowej i logistycznej wydarzenia trwała cztery dni od 4 do 7 czerwca 2024 r. i odbyła się tradycyjnie na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich.

 

W blasku nagród

Produkt, który otrzymuje Złoty Medal MTP musi wyróżniać się nowoczesnością i unikalnością. Takie właśnie są rozwiązania nagrodzone podczas tegorocznych targów. Kapituła Konkursu postanowiła przyznać aż dwadzieścia dwa Złote Medale produktom zgłoszonym przez wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE. Dodatkowo pięć tych prestiżowych wyróżnień otrzymały firmy prezentujące swoją ofertę na targach MODERNLOG.

Na czele kapituły konkursu stanął prof. dr hab. inż. Michał Wieczorowski, Prorektor ds. rozwoju i współpracy z gospodarką Politechniki Poznańskiej. Jak podkreślał przewodniczący, wybór laureatów był bardzo trudny z uwagi na ich wysoki poziom innowacyjności oraz unikalne cechy związane ze zrównoważonym rozwojem. Nowością tegorocznej edycji konkursu Złoty Medal MTP targów ITM INDUSTRY EUROPE i MODERNLOG było przyznanie specjalnej nagrody Grand Prix za wyjątkowe rozwiązanie, które poruszyło ekspertów, pokazując ciekawe możliwości. Takim okazało się być ProtoPlastMaker 4.0 - centrum addytywno-skrawające obróbki tworzyw sztucznych zgłoszone przez Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie wyprodukowane przez PPHU POLIGRAF WIESŁAW KASPROWIAK. W tym roku także po raz pierwszy kapituła przyznała wyróżnienie Eco Prize Grupy MTP - za najbardziej ekologiczny produkt pośród nagrodzonych. Za taki uznano produkt Altergrinding E firmy Lubrinnova, zgłoszony przez SYNTACO Sp. z o.o.

>>Lista wszystkich laureatów Nagrody Złoty Medal 2024

 

Ceremonia otwarcia była także momentem triumfu wystawców targów ITM INDUSTRY EUROPE, którzy najciekawiej zaaranżowali swoje stoiska zdobywając uznanie kapituły a w rezultacie prestiżową nagrodę Acanthus Aureus.

Gorące debaty, spektakularne pokazy i gratka dla „gamerów”

Jak przekonywać firmy do wdrożenia automatyzacji, jak obliczać ślad węglowy w przedsiębiorstwach, jak zbudować bliźniaka cyfrowego? - to tylko część pytań, na które odpowiadali eksperci podczas dyskusji toczonych w trakcie ITM INDUSTRY EUROPE. Nie zabrakło też widowiskowych pokazów na stoiskach wystawców i w strefach specjalnych oraz warsztatów zakończonych certyfikatem.

Uczestnicy targów ITM INDUSTRY EUROPE mogli m.in. zaczerpnąć wiedzy na temat technologii jutra w Fabryce Przyszłości przygotowanej przez DBR77. Od wczesnych godzin rannych nie cichły tam także rozmowy na Scenie Tech. Słuchacze dowiedzieli się m.in. jak tworzy się Bliźniaka Cyfrowego a także jak market place może zrewolucjonizować zarządzanie zasobami. Poruszono także temat AI i wpływu sztucznej inteligencji na działalność fabryk.

 

- Widocznym trendem jest stosowanie zrobotyzowanych procesów tam, gdzie wymagana jest szczególna precyzja, która przekracza możliwości człowieka. – mówił podczas targów Tomasz Haiduk, prezes, Forum Automatyki i Robotyki Polskiej.

Niuanse współpracy robota i człowieka można było bliżej poznać w Strefie Robotów Współpracujących, która była nowością tegorocznej edycji targów ITM INDUSTRY EUROPE. W jednym miejscu i czasie przedstawiono ofertę niemal wszystkich kluczowych producentów cobotów. Spektakularnie pokazy towarzyszyły także Strefie Bezpieczeństwa, gdzie pięć wiodących firm działających w branży bezpieczeństwa przemysłowego połączyło siły, tworząc innowacyjne widowisko w postaci testów uderzeniowych.

 

Jednocześnie w innych salach w ramach przestrzeni wystawienniczej debatowano m.in. o bezpieczeństwie maszyn i ich wpływie na konkurencyjność a także obalano mity dotyczące AI i analityki w przemyśle. Eksperci TIDK zastanawiali się wspólnie czy przemysł jest gotowy na AI i czy to już jest dobry moment na rozwijanie kompetencji w zespole w tym zakresie.

Na stoisku redakcji Lakiernictwa Przemysłowego można było zobaczyć interaktywną wystawę urządzeń do malowania oraz produktów dedykowanych lakierowaniu. Uczestnicy testowali w praktyce urządzenia, m.in. pistolety i pompy, a także samodzielnie malowali detale farbą proszkową czy na mokro. Ponadto redakcja przygotowała specjalne wykłady branżowe.

Prawdziwa gratka czekała także w Strefie Pneumat.Game, gdzie można było wziąć udział w Turnieju Służb Utrzymania Ruchu, zagrać w wyjątkowe bo pneumatyczne piłkarzyki, przejść labirynt skonstruowany przez Politechnikę Krakowską lub zagrać we flippera.

 

Warsztaty z certyfikatem czyli jak obliczać ślad węglowy

W przedsiębiorstwach produkcyjnych ślad węglowy powstaje bezpośrednio w działalności wytwórczej przedsiębiorstwa, ale też w procesach poprzedzających wytwarzanie produktów oraz w procesach wprowadzania produktów na rynek. Jak obliczać ślad węglowy i jak nim zarządzać dla spełnienia wymagań regulacyjnych i zwiększenia konkurencyjności? Na to pytanie można było uzyskać odpowiedź podczas warsztatów odbywających się w trakcie targów. Jak przekonywano podczas warsztatów, obecnie obowiązujące nowe regulacje wymagają od przedsiębiorców raportowania poziomu śladu węglowego. Warsztaty zakończone certyfikatem dotyczące obliczania, raportowania i redukowania śladu węglowego zorganizowane zostały przez Centrum Przemysłu 4.0 Politechniki Śląskiej we współpracy z Grupą MTP.

Przemysł wspierany przez naukę

Targi ITM INDUSTRY EUROPE to miejsce gdzie szczególnie mocno wybrzmiewa współpraca nauki i przemysłu. - Współczesne maszyny są bardzo mocno zcyfryzowane i zrobotyzowane. Dlatego pierwiastek naukowy jest tutaj bardzo istotny. Polskie uczelnie techniczne są doskonale przygotowane do tego żeby wesprzeć przemysł - podkreślał Mirosław Pajor, prof. nadzw., dziekan, Wydział Inżynierii Mechanicznej i Mechatroniki Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego w Szczecinie.

Widząc potencjał współpracy na linii biznes-nauka Grupa MTP podjęła decyzję o zainicjowaniu nowej koncepcji: Strefy Nauki i Startupów. Idea polega na zebraniu w jednym miejscu najciekawszych innowacji z polskich uczelni oraz stworzeniu wystawcom i gościom targowym dogodnej możliwości dyskusji z osobami odpowiedzialnymi za współpracę polskich jednostek naukowych z otoczeniem. Za przygotowanie i prowadzenie Strefy odpowiada Porozumienie Spółek Celowych oraz Porozumienie Akademickich Centrów Transferu Technologii, łącznie skupiające ponad 120 jednostek zajmujących się transferem wiedzy. Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE Strefę Nauki i Startupów stworzyło 15 uczelni, które zaprezentowały aż 32 innowacyjne rozwiązania pod wspólnym hasłem „Nauka dla przemysłu ery cyfrowej”. Jej ważnym punktem programowym było spotkanie uczelnianych spółek celowych i centrów transferu technologii z Panem Michałem Doligalskim, Dyrektorem Departamentu Innowacji i Rozwoju w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego poświęcone rozwojowi styku nauka-biznes. - Spotkanie oceniam jako niezwykle udane! Wypracowaliśmy wspólnie 6 konkretnych rekomendacji przyszłych rozwiązań systemowych, w których środowisko transferu technologii może aktywnie pomóc. Dotyczą one m.in. rozwijania funduszy wyspecjalizowanych w inwestowaniu w akademickie spółki typu spin-off oraz międzyresortowej współpracy na rzecz kreowania tzw. rynku beta, w którym polskie przedsiębiorstwa wspólnie zamawiają technologie w polskiej nauce.–podsumował spotkanie dr inż. Jakub Jasiczak, Przewodniczący Porozumienia Spółek Celowych, koordynujący przygotowanie Strefy.

 

Nowa odsłona MM Speakers’ Corner

Podczas targów ITM Industry Europe na specjalnie wybudowanej scenie w ramach wydarzenia MM Speakers’ Corner organizowanego przez redakcję MM Magazynu Przemysłowego, odbyły się eksperckie debaty, dyskusje i prezentacje. –Wdrażanie innowacji, podążanie za nowymi trendami jest kluczowe, żeby odnieść sukces rynkowy. O tym. jak to zrobić i w jaki kierunku podążać można się było dowiedzieć w trakcie MM Speakers’ Corner. - podkreślał Paweł Kruk redaktor naczelny i wydawca marki medialnej MM Magazyn Przemysłowy. Menedżerowie firm przemysłowych prezentowali swoje nowości oraz dyskutowali na  tematy najbardziej nurtujące światowy i polski przemysł. Pierwszy dzień wydarzenia odbywał się pod hasłem Najnowsze trendy w Przemyśle. W swoich prezentacjach i debatach zaproszone firmy omawiały wdrożenia i rozwiązania w przemyśle obejmujące rosnące zastosowanie sztucznej inteligencji i automatyzacji, zrównoważone praktyki produkcyjne, oraz rozwój technologii Internetu Rzeczy (IoT). Z kolei jak przekonywać polskie firmy do automatyzacji odpowiadali liderzy innowacji podczas drugiego dnia Speakers' Corner - Obniżamy ryzyko do minimum. Liczymy czas zwrotu inwestycji, pokazujemy, że to się zwyczajnie opłaca. Stawiamy też na sytuacje win-win. – dzielił się strategią firmy Wojciech Trojniar z firmy ASTOR.- My wierzymy w marketing szeptany. Jeden zadowolony klient napędza kolejnych- mówił Mariusz Banachowicz z firmy Remmert. Z kolei Adam Szlendak , Dyrektor Zarządzający w Dalmec Polska przekonywał, że podstawa to dobra strategia marketingowa i komunikacja z klientem. – Stawiamy na edukację klienta w zakresie naszych rozwiązań. Pomagamy uzyskać dotacje czy leasing. Ponadto sukcesywnie zwiększamy bezpieczeństwo zastosowania naszych produktów. – podkreślał.

Wszyscy rozmówcy zgodzili się z końcową tezą, że automatyzacja i robotyzacja polskiego przemysłu napotykają bariery takie jak wysokie koszty wdrożenia, brak wykwalifikowanych specjalistów oraz opór przed zmianami w tradycyjnych strukturach organizacyjnych. Jednocześnie stanowią one ogromną szansę na zwiększenie konkurencyjności, poprawę efektywności produkcji oraz redukcję kosztów operacyjnych poprzez wykorzystanie nowoczesnych technologii.

Ostatni dzień MM Speakers’ Corner poświęcono Zielonej transformacji w przemyśle, która-jak podkreślano w trakcie debaty - stanowi szansę na zrównoważony rozwój, zwiększenie efektywności energetycznej oraz poprawę reputacji przedsiębiorstw dzięki wdrażaniu ekologicznych technologii i praktyk. Zagrożeniem w implementacji tych rozwiązań mogą być wysokie koszty inwestycyjne, konieczność zmiany dotychczasowych procesów produkcyjnych oraz ryzyka utraty konkurencyjności w krótkim okresie.

 

 

Ambasadorzy targów ITM

Nowym projektem tegorocznej edycji było nadanie tytułu Ambasadora targów ITM INDUSTRY EUROPE. Tytuł ten przypadł w udziale dwóm firmom: EAGLE oraz GF Machining Solutions - liderom branży, którzy poprzez swoje działania propagują ideę targów w celu zwiększenia ich rozpoznawalności i popularności.Targi ITM INDUSTRY EUROPE , to jedno z najważniejszych wydarzeń w naszym kalendarzu. Są okazją do spotkań i wymiany doświadczeń, ale też do zaprezentowania naszych nowych produktów. Rozmawiamy z naszymi klientami i poznajemy ich potrzeby. Coraz większe zainteresowanie wzbudza automatyzacja. Jest to wymuszone przez rynek i braki operatorów więc w tym kierunku będziemy się nadal dynamicznie rozwijać. Naszą mocną stroną jest oferta dla szerokiej gamy naszych klientów, zarówno tych zajmujących się produkcją seryjną jak i narzędziowni produkujących wyroby jednostkowe -  dzielił się swoimi doświadczeniami Sławomir Gołębiewski z firmy GF Machining Solutions.

O ważnej roli targów ITM INDUSTRY EUROPE w strategii marketingowej firmy mówił także Jacek Baran z EAGLE Sp. z o.o.: - Udział w targach pomaga zdobyć nowe kontakty biznesowe i spotkać się z naszymi klientami. W tym roku cieszymy się szczególnie ponieważ jesteśmy Ambasadorem tego wydarzenia. Jesteśmy tu od wielu lat i cenimy fakt, że za każdym razem to okazja do pokazania nowości w naszej ofercie. Pokazujemy jak maszyna pracuje na żywo. Można tu dotknąć elementy wycięte właśnie na targach. Goście targowi jako pierwsi poznają detale naszych rozwiązań i mogą zdobyć przewagę konkurencyjną oraz obniżyć koszty produkcji. Zauważamy, że nasi klienci kładą coraz większy nacisk na automatyzację procesów wycinania laserowego.

Subcontracting Meetings - potęga spotkań face to face

Sto dwanaście spotkań na żywo dla ponad stu uczestników z  trzynastu krajów Republika Czeska, Dania, Francja, Niemcy, Grecja, Węgry, Indie, Włochy, Litwa, Macedonia Północna, Polska, Hiszpania, Ukraina. Tak w liczbach można podsumować tegoroczne spotkania kooperacyjne w ramach targów SUBCONTRACTING odbywających się w trakcie targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Taka forma nawiązywania kontaktów biznesowych pozwala zarówno wystawcom jak i zwiedzającym spotkać się z konkretnym partnerem, który oferuje poszukiwany  produkt i usługę. -W ciągu półgodzinnej rozmowy z partnerem można uzyskać wiele cennych informacji. Tak jak w życiu – podstawą jest komunikacja. Jeśli zdajesz się tylko na kontakt elektroniczny to  po prostu nie będziesz  niczego wiedział. Face to face to najlepsze spotkania -tak efektywność udziału w targach i spotkaniach SUBCONTRACTING MEETINGS podsumowuje jeden z uczestników Stanislav Klimek  z Třinecké Železárny - Moravia Steel.

 

Innowacyjne rozwiązania dla logistyki

Ekspozycja targów MODERNLOG umożliwiła zapoznanie się z najnowszymi technologiami logistycznymi, oferowanymi przez ponad 100 wystawców. W ramach wydarzenia odbywały się także pokazy maszyn na żywo w strefie In4Log, stworzonej we współpracy z Wydawnictwem MEDIALOG i partnerami technologicznymi. W zainscenizowanym obiekcie logistycznym zostały zademonstrowane nowoczesne usprawnienia dla magazynu XXI wieku. Partnerzy wydarzenia zadbali o pokazanie procesów magazynowych z wykorzystaniem licznych nowości. W drugim dniu targów rozpoczęła się najważniejsza konferencja magazynowa w Polsce, czyli Smart Warehouse, składająca się z 5 paneli dyskusyjnych i analiz case studies. Uczestnicy wydarzenia w ciągu 2 dni nabyli pokaźną dawkę wiedzy z zakresu logistyki 4.0 i nowoczesnych rozwiązań dla magazynów przyszłości. Tegoroczne otwarcie uświetniła obecność Ignacego Niemczyckiego — Podsekretarza stanu Ministerstwa Rozwoju i Technologii, który docenił rolę targów w rozwoju polskiego przemysłu i logistyki. - Nasza gospodarka musi przejść od fazy imitacji do fazy innowacji i będzie to musiało się wydarzyć w ciągu najbliższej dekady. Kluczowa jest oczywiście, zwłaszcza z perspektywy przemysłu cyfryzacja i udana cyfryzacja wymaga kompleksowego podejścia, ale też współpracy z administracją rządową. Firmy potrzebują rozszerzonego wsparcia, uszytego na miarę. Dlatego w Ministerstwie Rozwoju i Technologii prowadzimy prace nad strategią cyfryzacji polskich przedsiębiorstw. – dodał minister zachęcając obecnych na targach przedstawicieli branży przemysłowej i logistycznej do włączenia się w proces konsultacji.

Zwiedzający mogli również wziąć udział w 2. Edycji Konferencji Regałowej Polskiego Stowarzyszenia Techniki Magazynowej.  Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z nowościami w obszarze informatyzacji w logistyce wewnętrznej.

Następna edycja targów ITM INDUSTRY EUROPE, MODERNLOG i SUBCONTRACTING zaplanowana jest na 3-6 czerwca 2025 r.