ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Technologie przyszłości i strategia dla przemysłu na targach ITM

Podziel się

Zegar tyka coraz szybciej, już wkrótce teren Międzynarodowych Targów Poznańskich zamieni się w arenę innowacyjnych technologii, kreujących nowe trendy w przemyśle. Podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE zobaczymy roboty, maszyny, startupy, technologie 3D, widowiskowe pokazy wykorzystujące sztuczną inteligencję i cyfrowe bliźniaki. Wydarzenie, które jest najważniejszym spotkaniem liderów branży w tej części Europy, potrwa cztery dni od 31 maja do 3 czerwca. W tym samym czasie odbędą się także targi logistyczne MODERNLOG, kooperacji przemysłowych SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.

Branża przemysłowa nie zwalnia tempa, widać to nie tylko po optymistycznych wskaźnikach ekonomicznych, ale także po imponującej liczbie wystawców, których stoiska będzie można odwiedzić w ciągu czterech, targowych dni. W tej edycji do bloku targów ITM INDUSTRY EUROPE zgłosiło się blisko 600 firm z kraju i z zagranicy. Dzięki zaangażowaniu wystawców uczestnicy będą mogli wziąć udział w licznych widowiskowych pokazach najnowszych rozwiązań dla przemysłu. W programie targów zaplanowano także warsztaty, panele dyskusyjne i wiele nowości.

- Ta edycja targów to kilka premierowych przedsięwzięć. Po raz pierwszy podejmiemy bardzo nośny obecnie temat dotyczący komercjalizacji technologii kosmicznych i ich transferu do sektora pozakosmicznego. Uruchomiliśmy także strefę innowacyjnych startupów, które mogą w istotny przyczynić się do dynamicznego rozwoju polskiego przemysłu. Nowością targów ITM INDUSTRY EUROPE będzie Hakaton+ Drone Power pozwalający odkryć talenty i technologie dla bezpiecznej infrastruktury, kluczowej dla prawidłowego funkcjonowania państwa. Nie zabraknie także rozwiązań dla inteligentnych fabryk zlokalizowanych w strefie Smart Factory. Patrząc na ofertę targów ITM INDUSTRY EUROPE nie sposób nie zauważyć rozwijającej się bardzo dynamicznie automatyzacji w przemyśle. To jedyne takie miejsce w kraju, gdzie ten trend widoczny jest w takiej skali. Najbardziej innowacyjne premierowe rozwiązania otrzymały prestiżową Nagrodę-Złoty Medal MTP - mówi Anna Lemańska-Kramer, dyrektor targów ITM INDUSTRY EUROPE.

Złoto dla innowacji

Sposób łączenia rur dwuwarstwowych (kompozytowych) z wykorzystaniem technologii laserowych czy specjalna prasa krawędziowa – producenci i dystrybutorzy takich m.in. rozwiązań to laureaci Złotych Medali Grupy MTP, jakie Sąd Konkursowy przyznaje przy okazji tegorocznej edycji Targów ITM Industry Europe. To najważniejsza impreza zarówno dla twórców innowacyjnych urządzeń w obszarze tzw. Przemysłu 4.0., jak i ich potencjalnych odbiorców. Uczestnicy ITM Industry Europe mają unikalną okazję, by zapoznać się z najnowszymi osiągnięciami i trendami tego sektora – w Polsce i na świecie. Bogata ekspozycja pozwala poznać aktualne trendy z wszystkich kluczowych gałęzi przemysłu. Są to m.in.: Obrabiarki do metali, Narzędzia, Automatyka przemysłowa, Robotyka, Metalurgia, Odlewnictwo, Spawanie i cięcie, Obróbka powierzchni, Technologie addytywne, Oprogramowanie, Metrologia przemysłowa. Do Poznania przyjeżdżają zza granicy i z różnych części Polski. Wśród tegorocznych laureatów Złotego Medalu MTP są m.in. prywatne przedsiębiorstwa czy placówki polskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz. Należący do niej śląski Instytut Spawalnictwa pochwalić się może m.in. nowatorską technologią łączenia rur dwuwarstwowych. Wykorzystuje w niej technologie laserowe. Przyczyniają się one do zwiększenia bezpieczeństwa pracy, jak również do skrócenia czasu wykonania spoin. Wśród laureatów Złotych Medali Grupy MTP jest też inny podmiot związany z Siecią Łukasiewicz. To Poznański Instytut Technologiczny, który otrzymał Złoty Medal MTP za urządzenie usprawniające prace w rolnictwie. W tej edycji konkursu nagrodzono także m.in. kabiny zabezpieczające przed działaniem lasera (SAP – WELD), system sterowania CNC, który pozwala na stworzenie wiernego Bliźniaka Cyfrowego maszyny (SIEMENS) czy też Pionowe frezarskie centrum obróbkowe M1 (FAMOT/DMG MORI) mające zastosowanie zarówno w małych przedsiębiorstwach, jak i dużych zakładach produkcyjnych. Złote medale przyznano również firmie Renishaw za zabudowane przetworniki położenia liniowego FORTiS i wystawcy STAR MICRONICS, który opracował nowy model automatu tokarskiego SL-7.

Patronem Złotych Medali Grupy MTP jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości.

 

- W ostatnim czasie obserwujemy jak wiele firm w Polsce ma świadomość, że digitalizacja czy automatyzacja przemysłu jest niezwykle istotna dla rozwoju i konkurencyjności na rynku. Widać to doskonale po rekordowym zainteresowaniu jednym z działań wdrażanych przez Agencję – Bony na cyfryzację. W konkursie wybraliśmy prawie 700 firm które otrzymają blisko 150 mln dofinansowania z Programu Inteligentny Rozwój na realizację wdrożeń z zakresu pracy zdalnej, szkoleń on-line, elektronicznego obiegu dokumentów, zdalnej obsługi klienta, czy systemów ERP. Wsparcie najbardziej ambitnych pod względem nowoczesności projektów Przemysłu 4.0 to dziś jeden z naszych priorytetów. Fundusze Europejskie wzmacniają także rozwój kompetencji w polskich firmach. Wychodząc im naprzeciw, projekty finansowane z programu Wiedza Edukacja Rozwój, takie jak Akademia Menadżera MŚP czy Kompetencje dla Sektorów, pozwalają przedsiębiorcom uzyskać nawet do 80 procent dofinansowania do usług szkoleniowych, doradczych oraz studiów podyplomowych m.in. z zakresu kompetencji cyfrowych – mówi Dariusz Budrowski, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, która przyznaje konkretne formy wsparcia dla przedsiębiorstw. PARP współpracuje także z Grupą MTP przy promocji najbardziej wartościowych rozwiązań prezentowanych na różnych organizowanych w Poznaniu imprezach targowych. Także specjalny Sąd Konkursowy z optymizmem patrzy na rozwój projektów Przemysłu 4.0. w naszej części Europy.

- Przedstawione w tym roku Sądowi Konkursowemu produkty oceniam bardzo dobrze, zawierają bowiem najnowsze rozwiązania techniczne. Ich poziom pozwala, moim zdaniem, konkurować firmom na rynkach światowych. Wyróżnienie Złotym Medalem Grupy MTP konkretnego produktu nigdy nie jest łatwe. Trzeba dysponować wiedzą umożliwiającą jego porównanie z najnowszymi osiągnięciami nauki i rozwiązaniami światowymi - uważa prof. Jan Żurek, przewodniczący Sądu Konkursowego przy Targach ITM Industry Europe. Z badań partnerów Targów ITM Industry Europe wynika, że 64% polskich firm produkcyjnych chce się digitalizować, ale tylko 31% menadżerów wie, jakich narzędzi użyć.

- Kluczowy jest zatem rozwój sztucznej inteligencji, programowania maszyn tak, aby mogły podejmować samodzielne decyzje, w tym dotyczące optymalizacji wytwarzania. Bardzo ważną cechą przemysłu 4.0 jest powszechna, kompleksowa robotyzacja. Ludzie wspomagani robotami mogą wykonywać swoje zadania bardzo precyzyjnie i kilkakrotnie szybciej – twierdzi profesor Jan Żurek, dodając, że na tym polu w Polsce jest jeszcze bardzo dużo do zrobienia. Do głównych wyzwań rozwojowych Przemysłu 4.0, dochodzą dziś też m.in. utrzymanie łańcuchów dostaw czy trudności z pozyskaniem odpowiednich narzędzi, aby móc stosować innowacyjne rozwiązania. O tym m.in. będzie mowa na Kongresie Industry Next. To już druga edycja tego przedsięwzięcia.

Inteligentne technologie na burzliwe czasy

Czasy są burzliwe, dlatego to właśnie podczas Kongresu Industry Next zaproszeni eksperci rozmawiać będą o wyzwaniach stojących przed przemysłem w najbliższych miesiącach oraz strategii na przyszłość. Nie zabraknie gorących tematów takich jak: problem z surowcami, relokacja europejskiego przemysłu czy nowe kierunki eksportowe. W dyskusji pierwszego dnia Kongresu wezmą udział m.in. prelegenci z Ministerstwa Aktywów Państwowych, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, InPhoTech Sp. z o.o., KGHM Polska Miedź, IPT Fiber, Klastra Obróbki Metali, Izby Przemysłowo-Handlowej Polska-Azja, Platformy Przemysłu Przyszłości, Polskiego Instytutu Ekonomicznego, Sieci Badawczej Łukasiewicz, Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE SA). Drugi dzień Kongresu zdominują praktyczne warsztaty przygotowane przez partnerów przedsięwzięcia: Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe pod wspólnym hasłem: EDIH HPC4Poland - DIGITAL TRANSFORMATION OF INDUSTRY- DATAWEEK 2022.

Partnerzy pierwszego panelu organizowanego przez PPNT (Apollogic Sp. z o.o., PIT Łukasiewicz, Fundacja GS1 Polska oraz IC Solution Sp. z o.o.) to podmioty, opracowujące i wdrażające rozwiązania cyfrowe, mające bezpośrednie zastosowanie w kluczowych gałęziach przemysłu. Zaproszone firmy przedstawią autorskie technologie, podzielą się doświadczeniami z procesu transformacji cyfrowej realizowanego dla klientów zarówno europejskich jak i USA. Drugi panel wsparty merytorycznie przez PCSS pozwoli przybliżyć tematy sztucznej inteligencji, IOT oraz digital twin w przemyśle.

Jak Poznań, to targi i koziołki!

Kiedy jakiś czas temu pytano Polaków z czym najczęściej kojarzy im się Poznań to znaczna większość odpowiadała: Targi i Koziołki! Takiego idealnego połączenia symboli stolicy Wielkopolski będzie można doznać podczas ITM INDUSTRY EUROPE. To tutaj, przez 4 dni targów w samo południe będą trykać się dwa robotyczne koziołki. W ich konstrukcji zostaną wykorzystane elementy wydrukowane w technologii 3D. Wyjątkowe pokazy zorganizuje Politechnika Poznańska i firma MAB ROBOTICS.

- Na co dzień PUT wykorzystuje robota w badaniach naukowych, a MAB przy inspekcji podziemnych kanałów. Na czas targów ITM roboty zamienią się w poznańskie koziołki. Roboty są niewielkich rozmiarów  mają ~50cm wysokości i masę ~10kg. Jednak w tych niewielkich konstrukcjach ukryty jest ogromny potencjał! Silne napędy pozwalają wykonać salto i biec z prędkością 3m/s, a wbudowane komputery umożliwiają implementację autonomii. Głowy robotów zostały zamodelowane komputerowo i wytworzone przy wykorzystaniu druku 3D.- mówi Jakub Bartoszek z firmy MAB ROBOTICS.

Więcej informacji o targach ITM INUSTRY EUROPE: www.itm-europe.pl

Program wydarzeń ITM INDUSTRY EUROPE 2022: https://www.itm-europe.pl/pl/program-wydarzen/

Pokazy maszyn i ekspercka wiedza na targach Modernlog

W tym samym czasie będą trwały Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODRERNLOG. Wydarzenie co roku przyciąga wystawców z Polski i zagranicy, zyskując miano jednego z najważniejszych w branży logistycznej w naszym kraju.

Nieodzowną częścią targów Modernlog są pokazy maszyn w strefie In4Log, podczas których można z bliska przyjrzeć się pracującym urządzeniom i przekonać się o skuteczności nowoczesnych rozwiązań w magazynach. Prezentacje organizowane są we współpracy z Wydawnictwem MEDIALOG i partnerami technologicznymi, firmami: ASPEKT, AIUT, Anter System, B3D, Georg UTZ, Holler Polska, Honeywell, IBCS Poland, Jusky, OLEJNIK, POLSAD, Redsteel oraz Soti. Maszyny będą uruchamiane codziennie o każdej pełnej godzinie.

Nowość w targowej agendzie stanowi spotkanie eksperckie LOG-INSIGHT, w którym będzie można wziąć udział już pierwszego dnia targów, czyli 31 maja. Jego zagadnienia obejmują: deficyt pracowników na rynku logistycznym, cyfrowe rozwiązania skupione na potrzebach klienta, wartość kierowców w łańcuchach dostaw i praktyczne aspekty ograniczania emisji CO2. Prelegentami są przedstawiciele: PepsiCo, Carlsberg Polska, Raben Logistics Polska, Auchan Retail Polska, CHEP, WSL, Done Deliveries, Trans.eu Group, BBSG, GIGLIKE, PSML oraz ECR Polska.

Konferencja Smart Warehouse odbędzie się natomiast 1 i 2 czerwca. To tutaj spotkają się eksperci z zakresu automatyzacji, robotyzacji i cyfryzacji pracy, aby w ramach pięciu paneli dyskusyjnych podzielić się swoją wiedzą z gośćmi targowymi. W panelach dyskusyjnych wezmą udział przedstawiciele m.in.: AiQ Robots, ASTOR, ABB, FANUC, Geek +, GXO, GIGLIKE, Graphene Partners, Jungheinrich Polska, OMRON, PSI Polska, PSML, SICK, MIELE, MW Logistics, Łukasiewicz-PIT, a za moderację odpowiedzą Ilona Miziewicz-Groszczyk (Europa Systems), Magda Libiszewska, Artur Olejniczak (WSL), Piotr Sędziak (Orbico Supply) i Dominik Jańczak (Logistics Manager). Swoją ofertę zaprezentują również Ferag, Reflex Logistics Solutions (Hardis Group) oraz WDX.

W tym roku koncepcja konferencji została rozwinięta o scenę partnerów, strefę networking oraz bezpłatne konsultacje z ekspertami Łukasiewicz-PIT.

Więcej informacji o targach ITM INUSTRY EUROPE i tegorocznym programie: www.modernlog.pl

 

Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING

Osoby szukające nowych kontaktów biznesowych mogą zainteresować tegoroczne Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING. Spotkają się na nich zleceniodawcy przemysłowi i podwykonawcy, poszukujący nowych zleceń i kontrahentów. Chętni będą mogli wziąć udział w aranżowanych spotkaniach Subcontracting Meetings, które ułatwią nawiązanie kontaktu z wybranym  przedsiębiorcą. W ramach tej inicjatywy można występować zarówno jako gospodarz, który zaprasza do rozmowy, jak i być gościem reagującym na czyjeś zaproszenia. W tym roku udział w Subcontracting Meetings zapowiedziało ponad 50  uczestników z Polski i zagranicy. Kontraktacje będą dotyczyły głównie usług przemysłowych z zakresu obróbki metali.

Networking to jedno z najskuteczniejszych narzędzi do nawiązywania nowych kontaktów biznesowych – tłumaczy Barbara Kamińska, Koordynator Subcontracting Meetings. – Ogromnym atutem Subcontracting Meetings jest możliwość wcześniejszej weryfikacji partnerów  pod względem świadczonych usług lub wymagań odnośnie dostawców. Zwiększa to efektywność prowadzonych rozmów i daje większe szanse na znalezienie potencjalnych partnerów biznesowych.
Więcej informacji o targach SUBCONTRACTING i tegorocznym programie: www.subcontracting.pl