ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Bez pracy nie ma sukcesu, bez ludzi nie ma transformacji

Podziel się

W transformacji technologicznej najważniejszym czynnikiem są ludzie i odpowiednia edukacja – zgodnie przyznawali dziś prelegenci podczas Kongresu Industry Next, który był wiodącym punktem programu drugiego dnia targów ITM Industry Europe. To innowacyjny projekt Grupy MTP promujący globalny rozwój przemysłu 4.0. Scena Kongresu została nie bez przyczyny wkomponowana tuż obok ekspozycji strefy innowacyjnych rozwiązań w duchu smart factory.

O transformacji przemysłowej rozmawiali liderzy innowacji m.in: Microsoft Polska, ABB, Fanuc Polska, Siemens czy Polpharma. W dyskusji wzięli udział także: Olga Ewa Semeniuk, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz Tadeusz Kościński, minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej. 

Wspierając transformację

- Jest to szczególny moment dla nas z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że możemy się spotkać z branżą przemysłu, która jest niezmiernie ważna dla polskiej gospodarki. Drugi powód to rozpoczęcie sezonu targowego po długiej przerwie. Zapowiada się on bardzo optymistycznie. Wczorajszy dzień pokazał, że targi są niezbędne do podtrzymywania relacji biznesowych – mówił 1 września na otwarciu Kongresu Industry Next, Filip Bittner, wiceprezes Zarządu Grupy MTP.

Kongres zainaugurował panel poświęcony finansowaniu i wsparciu transformacji przemysłowej polskich firm. - Z pewnością te ostatnie miesiące przyspieszyły transformację cyfrową o 10 lat. Świat przeniósł się do internetu. Przez ten czas mój resort intensywnie pracował nad wdrażaniem tarczy antykryzysowych. Do przedsiębiorstw zostało skierowanych 240 mld złotych – mówiła Olga Ewa Semeniuk. Jak podkreślała wszystkie instrumenty wsparcia zostały wypracowane w dialogu z przedsiębiorstwami.

- Choć oczekiwania przedsiębiorców były większe niż nasze możliwości to spotkaliśmy się pośrodku – dodała minister.

Tadeusz Kościński, minister finansów, funduszy i polityki regionalnej zwracał uwagę na niski poziom bezrobocia w Polsce. - Polska przechodzi recesję lekko. Gospodarka jest w bardzo dobrej formie- zapewniał minister podczas Kongresu. Preferencyjne warunki dla przedsiębiorców w trakcie pandemii wdrożył Bank Gospodarstwa Krajowego. Włodzimierz Kocon, wiceprezes Zarządu BGK za kluczowe uznał utrzymanie płynności przedsiębiorców.

Z tego powodu uruchomiliśmy na początku pandemii programy pomocowe, których wartość przekroczyła 100 mld złotych. To pokazuje skalę wsparcia w programach gwarancyjnych kredytów dla małych i średnich przedsiębiorstw- dowodził Włodzimierz Kocon.

Mniej optymistycznie gotowość polskich przedsiębiorstw na transformację cyfrową oceniał Robert Kroplewski, kierownik projektu Platforma Cyfrowa Przemysłu Przyszłości w FPPP, pełnomocnik Ministra Cyfryzacji ds. Społeczeństwa Informacyjnego. Jak dowodził aż 60% firm nie jest zainteresowanych transformacją cyfrową. Wynika to z różnego rodzaju obaw oraz braku wiedzy.

- Aż 33% naszego społeczeństwa wykonuje prace kreatywne. Stąd też wsparcie kompetencji miękkich przy jednoczesnym rozwoju technologii cyfrowych może „popchnąć” ruchem konika szachowego transformację do przodu - konkludował.

Podczas pierwszego panelu nie zabrakło także tematu Polityki Nowej Szansy - programu pomocowego, skierowanego do przedsiębiorców w trudnej sytuacji ekonomicznej. Mówił o nim Konrad Trzonkowski, dyrektor zarządzający Agencji Rozwoju Przemysłu. Podkreślał, że w przygotowaniu planu naprawczego najważniejsze jest odpowiednie zdiagnozowanie problemów.

Jak cyfryzacja zmienia oblicze produkcji?

Na to pytanie odpowiadali prelegenci drugiego panelu Kongresu Industry Next. Zgodnie przyznawali, że dzisiaj dobrze zorganizowane, nowoczesne fabryki nie mogą obyć się bez rozwiązań cyfrowych. Paweł Ławecki, wiceprezes zarządu Chmury Krajowej oparł swoje wystąpienie o doświadczenie zarówno w sektorze bankowym jak i przemysłowym. - Dziś bankowość jest dużo bardziej zaawansowana technologicznie niż produkcja. Jednak patrząc w przyszłość to produkcja ma dużo więcej szans w tym cyfrowym wyścigu. Bez dostępu do chmury nie ma dostępu do rozwiązań najbardziej innowacyjnych jak machine learning czy internet rzeczy - przekonywał.

Z kolei Przemysław Galiński, Cloud Advisory Senior Manager, Accenture Cloud First w Microsoft Polska zauważył, że technologia i chmura to tylko element. - Ważna jest strategia biznesowa. Pandemia stała się niejako katalizatorem powstania cyfrowego pracownika. Ten obszar bardzo mocno się rozwija. I właśnie te potrzeby cyfrowego pracownika są najszybciej wdrażane – mówił Przemysław Galiński podczas drugiego panelu Kongresu.

- Jest jeden główny czynnik transformacji. Tym czynnikiem są ludzie. Bez ludzi, z dowolną technologią, transformacji nie będzie. Kiedyś świat produkcji i świat IT żyły osobnym życiem. Transformacja cyfrowa zmienia to całkowicie i te światy łączy- podkreślał Tomasz Staszelis, Chief Digital Officer w Grupie Polpharma.

Robotyzacja - to się opłaca!

Prosto ze Stanów Zjednoczonych na Kongres Industry Next przyjechał Adam Drewniany, legenda Doliny Krzemowej, który opanował w życiu niejeden kryzys. To dzięki niemu Elon Musk wyszedł w Tesli z trudnej sytuacji obronną ręką.

- To ludzi są ważni, robota można wprowadzić wszędzie. Jednak bez ciężkiej pracy nie ma sukcesu. I ludzie muszą wiedzieć, że ten sukces jest dzięki nim. Wdrażać automatyzację i robotyzację w trakcie pandemii było wyjątkowo trudno. Pracownicy zostali w domach, bali się przychodzić do pracy. A to przecież nie jest proces na dwa czy trzy tygodnie, on jest znacznie dłuższy. Wygrały firmy, które transformację rozpoczęły wcześniej. Dziś jednak patrząc na skok tych rozwiązań choćby w krajach azjatyckich, widać, że to jedyna droga- dowodził Adam Drewniany, prezes Zarządu South Bay Solutions, wiceprzewodniczący Rady Nadzorczej Northvolt Polska.

 

Choć bez człowieka nie ma sukcesu transformacji, to jednak ważne są rozwiązania, które pomogą zachować ciągłość pracy przedsiębiorstwom produkcyjnym.

Michał Furmański, kierownik działu sprzedaży CSSR w ABB stwierdził podczas Kongresu, że sytuacja pandemiczna obnażyła pewne luki. – Straciły firmy opierające swoje łańcuchy dostaw i produkcję o zawodny czynnik ludzki. Konsumenci przenieśli swoje zwyczaje zakupowe do internetu, zatem producenci muszą się do tych zmian dostosować i automatyzować nie tylko proces sprzedaży, ale także łańcuch dostaw. Trend e-commerce zdecydowanie przyspiesza cyfryzację –powiedział.

Na targach ITM Industry Europe dużym zainteresowaniem cieszy się stoisko firmy Fanuc Polska – lidera innowacji, na którym można ocenić mobilność i sprawność robotów. Nic więc dziwnego, że Jędrzej Kowalczyk, prezes Zarządu FANUC Polska podzielił się swoimi doświadczeniami podczas Kongresu Industry Next. Nie tylko przekonywał o opłacalności robotyzacji, ale wskazał też obszary do poprawy.

- W Polsce konieczna jest lepsza edukacja w zakresie robotyzacji. To niezbędny warunek wdrożenia nowych technologii. To byłoby realne wsparcie polskich producentów – oceniał.

Podobne problemy podnosiła Dominika Bettman, prezeska Zarządu Siemens Polska.  

- Procesu transformacji nie da się już zahamować. Trudno pytać czy on się opłaca. Odpowiedź jest jedna. Oczywiście, że tak! Wejście na tę ścieżkę jest koniecznością. Nie zmienia to faktu, że istnieją liczne bariery, jedną z nich są niewystarczająco wyszkolone kadry a także problemy integracji systemów-podkreślała.

Kongres zakończyła niezwykle widowiskowa prezentacja Grupy Polpharma wspierana przez Microsoft Polska. Uczestnicy spotkania mogli przenieść się w świat rozszerzonej rzeczywistości. Eksperci zaprezentowali wykorzystanie Microsoft HoloLens przez pracowników produkcji Polpharmy do rozwiązywania technicznych zagadnień, które pojawiają się, między innymi, w procesie przezbrajania maszyn. W trakcie tego panelu przedstawiono technologię rzeczywistości rozszerzonej stosowanej w Polpharmie również do wdrażania nowo zatrudnionych osób na części linii produkcyjnych.

W drugim dniu Kongresu (2 września), który także będzie transmitowany online zaplanowano praktyczne warsztaty wspierane merytorycznie przez Poznański Park Naukowo-Technologiczny oraz Poznańskie Centrum Superkomputerowo – Sieciowe.

Smart Warehouse i Subcontracting Meetings

 Równocześnie z Kongresem Industry Next w pawilonie 6 toczyły się logistyczne dyskusje w ramach konferencji Smart Warehouse (targi Modernlog), spotkania skierowanego do dyrektorów logistyki, menedżerów łańcuchów dostaw i kierowników magazynów. Na scenie wystąpili reprezentanci producentów, dostawców i integratorów systemów, którzy wspólnie dyskutowali o nowych technologiach w kontekście optymalizacji procesów intralogistycznych. Zarówno panel IoT digitalizacja, jak i #technologie transportu wewnętrznego zgromadziły dużą publiczność, a późniejsze sesje Q&A cieszyły się ogromną popularnością. Tematyka kolejnego dnia konferencji (2 września) skupi się wokół systemów składowania i AGV robotów, w których zagoszczą przedstawiciele m.in. TGW, Gebhardt, Jungheinrich Polska, DHL Supply Chain i WObit. Z kolei w ramach Targów Kooperacji Przemysłowej Subcontracting 1 września odbył się I dzień seminarium Subcontracting Meetings. Spotkanie poświęcono tematyce proeksportowej, a omówione zostały zasady skutecznej kooperacji i budowanie przewag konkurencyjnych na rynkach zagranicznych.  Drugiego dnia będzie można obejrzeć aż sześć wystąpień ekspertów branżowych z polski i zagranicy. Tym razem prelegenci skupią się na międzynarodowej kooperacji tworzenia nowych technologii materiałów kompozytowych oraz najważniejszych zasadach skutecznego rozwoju eksportu.

 

Targi ITM INDUSTRY EUROPE potrwają do 3 września 2021. W tym samym czasie odbywają się także: Targi Logistyki, Magazynowania i Transportu MODERNLOG, 3D SOLUTIONS – Targi Druku i Skanu 3D,  Targi Kooperacji Przemysłowej SUBCONTRACTING oraz Forum Odlewnicze FOCAST.

Więcej: www.itm-europe.pl