ZAPRASZAMY NA NAJBLIŻSZĄ EDYCJĘ 3-6.06.2025!!! 🔥📣🔥📣  

Organizator:

Nowe inicjatywy na ITM INDUSTRY Europe w trzecim dniu targów!

Podziel się

Komercjalizacja technologii kosmicznych i ich transfer do sektora pozakosmicznego, start dwudniowej burzy mózgu- hakatonu Drone Power – to wydarzenia, które po raz pierwszy towarzyszyły targom ITM INDUSTRY EUROPE. Nie zabrakło także kolejnej sporej dawki wiedzy z kierunków rozwoju robotyzacji, digital twin a także systemu PLM - paszportu do Przemysłu 4.0.

Trzy wyzwania, jeden cel
Talenty i technologie dla bezpiecznej infrastruktury - takie hasło przyświeca hakatonowi Drone Power, wyjątkowej burzy mózgów, które zespołowo starają się rozwiązać do końca targów
(3 czerwca) trzy postawione przed nimi zadania. Wszystko dla bezpiecznej infrastruktury państwa.
Przed zespołami postawiono wyzwania: klasyczne, robotyczne i koncepcyjne. Łączy je jedno: stworzenie algorytmu, technologii bądź rozwiązania zapewniającego nieprzerwane i bezpieczne działanie infrastruktury.
- Przed nami 1, 5 dnia wyzwań. Cieszę się, że choć na chwilę udało nam się wyjść z naszego świata wirtualnego do tego rzeczywistego tu na targach - mówił podczas inauguracji hakatonu Krzysztof Kurowski z Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe PCSS, realizatora przedsięwzięcia. Partnerem Głównym hakatonu jest GRUPA

ENEA.

 

 

Kosmos  coraz bliżej
Rozwijający się dynamicznie przemysł kosmiczny nie może funkcjonować bez przemysłu tradycyjnego. Wynikiem obserwacji tego trendu jest panel dyskusyjny podczas targów ITM INDUSTRY EUROPE organizowany przez Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. - Dla wielu ludzi ten temat jest jak kosmos…odległy…To pokazuje, że potrzebujemy nowej kadry, firm i specjalnych programów takich jak Krajowy Program Kosmiczny, który ma sfinansować powstanie pierwszego w Polsce satelity- przekonywała Joanna Baksalary, Kierownik ds. sektora kosmicznego, ITTI Sp. z o.o.
Spotkanie było także okazją do świętowania na targach jubileuszu Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego. Przed rozpoczęciem panelu Anna Lemańska – Kramer wręczyła jego przedstawicielom dyplom z okazji 10-lecia organizacji.

Eksperci zwracali uwagę na bardzo dynamiczny rozwój tego sektora. W tej branży pracuje już 70 polskich firm.
Paweł Lejba z Centrum Badań Kosmicznych (CBK) i Obserwatorium Astrogeodynamicznego w Borówcu zdradził uczestnikom, że CBK od wielu lat ma centrum kryzysowe i ma bardzo duże sukcesy na tym polu a co najważniejsze, wyniki tej działalności są powszechnie wykorzystywane.
- Może jeszcze nie w szeroko opisywanym przemyśle, ale na poziomie administracji krajowej i samorządowej. To sytuacje związane np. z powodziami, klęskami żywiołowymi, monitoringiem upraw i wszelkiego rodzaju ratownictwem i bezpieczeństwem – dodał.
Przemysł kosmiczny jest jednym z priorytetowych obszarów dla Komisji Europejskiej.
-Kosmos jest jednym z najszybciej rozwijających się sektorów technologicznych. Jednak ten sektor, nie ma rozłożonych równomiernie sił i możliwości. Dlatego, w ostatnim czasie zaczęto stawiać nacisk na to, by małe i średnie firmy, by start-upy, czy też spółki o średniej kapitalizacji, dołączyły do graczy obecnych już na rynku i żeby wspólnie mogli pracować nad rozwiązywaniami, które będą odpowiedzią na globalne wyzwania – mówiła Anna Świderska z Europejskiej Agencji Kosmicznej.

O tym jak w praktyce rozwiązania „kosmiczne” zostały zaimplementowane w codziennym życiu wspominał Tomasz Zapalski ze Związku Pracowników Sektora Kosmicznego. - Filtry do wody, słuchawki bezprzewodowe, żarówki ledowe, laserowa korekcja wzroku, czy pompy insulinowe – to są wszystko rozwiązania, które kiedyś były przeznaczone do kosmosu, a teraz wykorzystujemy je w życiu codziennym – przekonywał ekspert.

Wszyscy eksperci byli zgodni, że brakuje odpowiednich kadr i kierunków uczelnianych, które mogłyby wykształcić ekspertów technologii kosmicznych. Wskazywali także na brak świadomości zarządzających firmami na temat potencjału sektora kosmicznego i możliwości jakie daje współpraca z nim.

Digital twin jak YETI?
Spełnia się wizja wirtualnego świata, który w pełni odwzorowuje otaczającą nas rzeczywistość. To drzwi, które otwierają całkowicie nowe możliwości w procesie transformacji cyfrowej w przemyśle.
Bliźniak cyfrowy umożliwia uzyskanie danych i wykorzystanie ich do stworzenia cyfrowej repliki produktów bądź całego środowiska produkcyjnego w celu pozyskania kompleksowej wiedzy o danym obiekcie, jego zachowaniach i reakcjach. Pozwala to na wykluczenie ewentualnych błędów oraz optymalizacji procesu, co z kolei przyczynia się do uzyskania doskonalszego produktu.
Dzięki bliźniakom cyfrowym obserwujemy zmianę sposobu zarządzania i funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Bliźniak cyfrowy – jeszcze wizja czy rzeczywistość?, Prognoza kierunków rozwoju robotyzacji w Polsce, Sposoby finansowania procesu robotyzacji przedsiębiorstwa - to tematy panelu zorganizowanego przez DBR77 na targach ITM INDUSTRY EUROPE na Scenie Industry Next.
Dr Piotr Wiśniewski, CEO Platformy Robotów DBR77 zainicjował powstanie pierwszego, kompleksowego raportu dotyczącego stanu robotyzacji polskiego przemysłu wraz z predykcją kierunków jego rozwoju w zakresie robotyzacji i digitalizacji Trzeciego dnia targów na Scenie Industry Next podczas targów prezentując slajd z postacią Yeti stwierdził: - Wszyscy tu od kilku dni mówią o digital twin a Yeti jest tutaj! My go znaleźliśmy. To dzięki niemu łączymy świat fizyczny z wirtualnym.

Obok Sceny na stoisku DBR 77 można jeszcze do jutra obejrzeć jaka powinna być fabryka przyszłości w myśl hasła: Future is now. Stworzono wyjątkową, wirtualną przestrzeń - strefę wirtualnego zakładu.

 

PLM-paszport do przemysłu 4.0

Klaster Obróbki Metali, partner i wystawca targów targów ITM INDUSTRY EUROPE zorganizował panel pt.: Poznaj paszport do Przemysłu 4.0 w przedsiębiorstwach z produkcją seryjną i dedykowaną.

- Praca rozproszona powoduje ryzyko – danych nie mamy w jednym miejscu. System PLM powinien zapewnić, że wszystkie dane kluczowe dla zespołów inżynierskich powinny być w jakimś centralnym miejscu, w którym zgodnie z uprawnieniami i rolami, dystrybuuje informacje i dane tak, żebyśmy nie mieli tego błędu, że ktoś coś zrobił, ktoś coś pominął – przekonywał Marek Jarosz – prezes Zarządu, PLMEXPERT, Dyrektor Centrum Kompetencyjnego PRO.FILE Polska.

Targi potrwają jeszcze do jutra!Zapraszamy!

 

>>SPRAWDŹ PROGRAM WYDARZEŃ OSTATNIEGO DNIA TARGÓW